1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karaman'da Asayiş Değerlendirme Toplantısı

Karaman'da Asayiş Değerlendirme Toplantısı

Karamanda Asayiş Değerlendirme Toplantısı
A+A-

Karaman Valisi Murat Koca, asayiş değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, "Gecenin geç saatlerinde bile ailenizle rahat bir şekilde sokağa çıkabiliyorsanız bu Karaman'ın huzurlu bir kent olduğu

Karaman Valisi Murat Koca, asayiş değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, "Gecenin geç saatlerinde bile ailenizle rahat bir şekilde sokağa çıkabiliyorsanız bu Karaman'ın huzurlu bir kent olduğunu gösterir" dedi.
Karaman'da 2012 yılında emniyet ve jandarma bölgelerinde meydana gelen asayiş olayları Polisevi'nde Vali Murat Koca başkanlığında İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Selçuk Boz ve İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez'in de katıldığı bir basın toplantısıyla değerlendirildi. İlk olarak Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Ferhat Şahin, sinevizyon eşliğinde Karaman'da 2012 yılında meydana gelen olaylarla ilgili olarak istatistiki bilgiler verdi. Şahin, 2012 yılında polis sorumluluk alanı içerisinde meydana gelen 3 bin 705 olayda 4 bin 912 kişinin gözaltına alındığını bunlardan 754'ün adli makamlara sevk edildiğini ve 304 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiklerini belirtti. Kayıp şahıslar konusunda da bilgi veren Şahin, 2012 yılı içerisinde 76 kayıp başvurusunun yapıldığını bunlardan 73'ünün yapılan çalışmalar sonucu bulunarak ailelerine teslim edildiğini halen ise kayıp olan 3 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini aktardı. Şahin, 2012 yılı içerisinde meydana gelen 6, 2004 ve 2006 yıllarında işlenmiş 2 faili meçhul cinayetle birlikte toplam 8 olayın aydınlatılarak zanlıların adalete teslim edildiğini sözlerine ekledi. Asayiş Şube Müdürü Ferhat Şahin, asayiş olaylarının dışında Terörle Mücadele, Güvenlik ve Trafik Tescil ve Denetleme Şubelerinin yaptığı faaliyetler hakkında da bilgiler verdi.
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürü Kemal Kızılbaba ise, KOM Şube Müdürlüğü'nün faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kızılbaba, 2012 yılında mali suçlarda 44, kaçakçılıkta 58, narkotikte 51 ve bilişim suçu 2 olmak üzere toplam 155 olayın meydana geldiğini, bu olaylarda 143 kişinin gözaltına alınarak haklarında yasal işlem yapılmak üzere adli makamlara sevk edildiğini ifade etti.
Jandarma Binbaşı Ömer Ersever, jandarmanın sorumluluk alanında bir yıl içerisinde bin 402 asayiş olayının meydana geldiğini bunların yüzde 40'ının kişilere karşı işlenen suçlar olduğunu, yüzde 31'inin ise topluma karşı işlenen, yüzde 13'ünün ise mala karşı işlenen suçlardan oluştuğunu ifade etti. Binbaşı Ersever, aile içi şiddete karşı işlenen suçlarda ciddi bir düşüş gözlemlendiğini 2011 yılında 100 olan olay sayısının 2012'de 58'e düştüğünü belirtti. Kaçakçılık olayları hakkında da bilgi veren Binbaşı Ersever, 109 adet sahte para, 443 parça tarihi eser, 49 adet silah ve mühimmat, 28 bin 735 paket kaçak sigara ve içki, 33 gram esrar, 279 adet uyuşturucu hap ile bin 885 kök kenevir ele geçirildiğini ifade etti.
Yapılan sunumların ardından bir konuşma yapan Vali Murat Koca, Karaman'ın hem asayiş hem de önleyici hizmetler yönünden çok başarılı bir il olduğunu belirterek, "Ben bu ilin Valisi olarak gecenin geç saatlerinde eşimi de yanıma alarak şehrin her sokağında yaya olarak rahat bir şekilde gezebiliyorsam bu Karaman'ın asayiş ve güven yönünden huzurlu bir kent olduğunu gösterir. Çok şükür şehrimizde terör olayı yok. Umuyorum ki böylede devam eder. Bölgede yaşayan vatandaşın hem mal hem de can güvenliğini sağlayan emniyet ve jandarma ekiplerimize bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
(MD-AH-Y)

04.01.2013 14:04:15 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT