1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karahasan, 3 Yılını Değerlendirdi

Karahasan, 3 Yılını Değerlendirdi

Karahasan, 3 Yılını Değerlendirdi
A+A-

İl Özel İdaresi Genel Sekteri Tahir Zafer Karahasan, son üç yılını değerlendirdi. İl Özel İdare İhale Salonunda basın toplantısı düzenlenen Karahasan, Kastamonu Uzunyazı Havalimanının Mayıs ayı içersi

İl Özel İdaresi Genel Sekteri Tahir Zafer Karahasan, son üç yılını değerlendirdi. İl Özel İdare İhale Salonunda basın toplantısı düzenlenen Karahasan, Kastamonu Uzunyazı Havalimanının Mayıs ayı içersinde açılacağını söyledi.
HEYECANIMIZI VE SEVDAMIZI KAYMEDİK
Heyecanlarını ve sevdalarını kaybetmeden 3 yıldır kesintisiz çalıştıklarını belirten Karahasan, "Kastamonulu yıllardır prangalı yaşamış, biz gelince tabiri caizse arı kovanına çomak soktuk. 21 Mayıs 1959'da o dönemin Doğrusöz Gazetesinde "20 Güne Kadar Havaalanında Seferler Başlıyor" başlıklı haber var. Bu haberden sonra 53 yıldır havaalanına kimse dönüp bakmamış. Bu yüzden bozuk bir genimiz var. Bu yüzden bu genimizi tamer etmeliyiz. İçinde bulunduğumuz siyasi irade, hiçbir dönemde olmadığı kadar bu havaalanının açılması için büyük uğraş verdi. 103 hektarlık bir alan. Uzunyazı havaalanının geçmişten kötü bir sicili olması için DHMİ tarafından havaalanının çalışıp çalışmayacağı hep soru işareti olarak kaldı" dedi.
HAVAALANI, 100 YILLIK BİR PROJE
Şuana kadar 100 milyon TL'lik bir harcama olduğunu aktaran Karahasan, "100 milyon TL harcama yapıldı. 30 milyon TL'sini DHMİ karşıladığı, geri kalan 70 milyon TL'yi de İl Özel İdare bütçesinden karşılandı. Bu proje 100 yıllık bir projedir. Kendi sınıfının en iyisi ve en son teknoloji ile donatılmış bir havalimanı olacak. Havalimanını açmak bizim yetkimizde değil. Havalimanı, Meclis kararıyla 25 yıllığına DHMİ'ye verilmiştir. Biz 1 aya kadar bütün işlerimizi geçici kararla DHMİ'ye teslim etmiş olacağız. DHMİ'nin ise düşündüğü tarih 15 Nisan-30 Mayıs tarihleri arasında açmayı planlıyor" diye konuştu.
1 MİLYON METREKÜP DOLGU YAPTIK
Havalimanında meydana gelen yüzde 5'lik eğitimi ortadan kaldırmak için toplam 1 milyon metreküplük bir dolgu yaptıklarını açıklana Karahasan, şöyle konuştu: "Bu yüzden yüzde 5'lik eğimi yani ALES-14 kriterlerine gelmek için 1 milyon metreküp dolgu yaptık. 3 bine yakın ağaç kestik. Pistin uzunluğu 2 bin 250 metredir. Orta gövdeli uçakların inebileceği bir pist. Ardından 60 metre pistin genişliğini tespit ettik. Pistin genişliği, uzunluğu ve kalınlığı çok önemlidir"
YURDUMTEPE BU YIL TAMAMLANACAK
Ilgaz Yurdumtepe Kayak Merkezine, 3 bin 40 metre pist ve mekanik tesis yapılacağını anlatan Karahasan, "14 kilometre burada yeniden yol yapacağız. 11 milyon 484 bin TL'yi ihale olan Yurdumtepenin yaklaşık maliyeti 25 milyon TL'dir. Yurdumtepe, 360 derece dönüldüğünde etrafına hükmeden bir tepedir. Çankırı'yı, denizi görebiliyorsunuz. Burada ilk olarak enerji hattı yapılıyor. Ardından kar üstü hazırlama, kar motosikleti ve jeneratör yapılacak. Buranında bu kış sezonuna yetişmesini hedefliyoruz" dedi.
KÖYDES'TEN 7 YILDA 194 MİLYON TL GELDİ
2005 yılında başlayan KÖYDES projesinden 7 yılda Kastamonu'ya toplam 194 milyon TL ödenek aktarıldığını vurgulayan Karahasan, şöyle devam etti: "Kastamonu'nun Cumhuriyet tarihinde göremediği bu para, Kastamonu kırsalının kullanılması için 7 yılda gönderildi. Bunun 125 milyon TL'sini yol için harcadık. Bu parayla 4 bin 832 proje hazırladık. Bu projelerin 4 bin 209'u tamamlandı ve fiziki gerçekleşme ise yüzde 99,53 orandı bulunuyor"
Bu yıl içersinde 500 kilometre yol yapmayı planladıklarını açıklana Karahasan, bu kapsamda 30 milyon TL tutarında ödenek ayırdıklarını belirtti.
Öte yandan Karahasan, son aylarda halk arasında AK Parti'den Belediye Başkanı adayı olacağı yönünde bir soruya şuanda böyle bir durumun olmadığını belirterek, "Biz görev adamıyız. Bu yüzden biz görev istemeyiz, ancak bize görev verilirse yaparız. Şimdiye kadar bize gelen bir teklif yok. 2015 genel seçimlere kadar görevimin başındayım" dedi.
(Vİ-SA)

14.01.2013 17:13:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT