1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Karagöz Ve Hacivat Yeni Repliklerine Kavuştu

Karagöz Ve Hacivat Yeni Repliklerine Kavuştu

Karagöz Ve Hacivat Yeni Repliklerine Kavuştu
A+A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez gerçekleştirilen 'Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu Metni Yazım Yarışması'na Kocaeli'den katılan Naci Taner Büyükarman, 'Karagöz'ün Dedektifliği' adlı eseriyle

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez gerçekleştirilen 'Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu Metni Yazım Yarışması'na Kocaeli'den katılan Naci Taner Büyükarman, 'Karagöz'ün Dedektifliği' adlı eseriyle birinci oldu.
Türk kültürünün 600 yıllık geleneğinin çağdaş normlar ve güncellenmiş metinlerle gelecek kuşaklara aktarılması için düzenlenen 'Karagöz Hacivat Gölge Oyunu Metni Yazım Yarışması', metin yazarlarından büyük ilgi gördü. 107 eserin katıldığı yarışmaya en yoğun katılımı 27 eserle Bursa gösterdi. Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ordu, Yalova, Sakarya, Ağrı, Erzurum, Konya, Mersin, Samsun, Gaziantep, Malatya, Kayseri, Eskişehir, Amasya, Adana, Akşehir, Balıkesir, Antalya ve K.K.T.C'den de katılım sağlanan yarışmada, Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği'nden (UNIMA) Prof. Dr. Özdemir Nutku, UNIMA Türkiye Milli Merkezi Başkanı Mevlüt Özhan, Prof. Dr. Nurhan Tekerek, Ünver Oral ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Ö. Erdönmez'den oluşan seçici kurul, 8 Aralık Cumartesi günü Tayyare Kültür Merkezi'nde son değerlendirmelerini yaptı.
Şartnameye uygun olarak hazırlanan 101 çalışmanın değerlendirmeye dahil edildiği toplantıda eserler, Karagöz-Hacivat gölge oyunlarının klasik yazım kalıbı olan giriş, söyleşme, oyun, bitiş bölümlerine ve perdede oynatım tekniğine uygunlukları, içerikleri, anlatım dili, duruluk, anlaşılabilirlik ve sahnelerin tiyatral kurgusu dikkate alınarak titizlikle değerlendirildi.
Yapılan değerlendirmeler sonucunda yarışmaya Kocaeli'den katılan Naci Taner Büyükarman'ın 'Karagöz'ün Dedektifliği' adlı eseri birinci oldu. İkinciliğe, İstanbul Bakırköy'den yarışmaya katılan Rahime Atasayar 'Karagöz İş Arıyor' adlı eseriyle, üçüncülüğe de 'Karagöz Rejisör' adlı eseriyle İstanbul Beyoğlu'ndan yarışmaya katılan Ali Ömür Ulusoy hak kazandı.
Değerlendirmeler sonucunda 'Tıknefes Karagöz' adlı eserle Ankara'dan İshak Tekgül, 'Karagöz Üniversitede' adlı eserle Ankara'dan Seyfi Şirin ve 'Karagöz İskele Babası' adlı eserle İzmir'den Cem Günen de mansiyon ödüllerine hak kazandı. Derece alan eserlerin kitap halinde yayınlanacağı ve birinci olan esere 5 bin, ikinci esere 3 bin 500, üçüncü esere 2 bin TL ve mansiyona layık görülen eserlere de bin TL para ödülünün verileceği yarışmanın ödül töreni ise Ocak ayında gerçekleştirilecek.
(YS)

10.12.2012 14:59:30 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT