1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karadeniz'e Düşen Göktaşı, Kuyruklu Yıldız'dan Kopan Parça Olabilir

Karadeniz'e Düşen Göktaşı, Kuyruklu Yıldız'dan Kopan Parça Olabilir

Karadenize Düşen Göktaşı, Kuyruklu Yıldızdan Kopan Parça Olabilir
A+A-

Ordu Valisi Orhan Düzgün, "Karadeniz'e düşen bu göktaşının Wirtanen Kuyruklu Yıldızı'nın bir parçası olabileceği şeklinde bilgi aldık" dedi. 11 Aralık tarihinde Karadeniz'e düşen göktaşı ile ilgili o

Ordu Valisi Orhan Düzgün, "Karadeniz'e düşen bu göktaşının Wirtanen Kuyruklu Yıldızı'nın bir parçası olabileceği şeklinde bilgi aldık" dedi.
11 Aralık tarihinde Karadeniz'e düşen göktaşı ile ilgili olarak Ordu Valiliği'nin yaptığı araştırma sonucu bazı üniversite ve bilim adamlarından bilgi geldi. Vali Düzgün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "11 Aralık günü saat 23.00 sıralarında bazı vatandaşlarımızın gökyüzünden denize doğru ışıklı bir cismin kaydığını görmeleri üzerine birden fazla kişinin de görmesi üzerine biz de bir inceleme başlatmıştık. Bazı güvenlik kameralarına da bu görüntü düşmüştü. Uzay bilimleri merkezi olan Çağ Üniversitesi bununla ilgili bir tahmini bilgi gönderdi. Bu cisim saniyede 20-30 kilometre hızla kayabilen bir göktaşı olabileceği görüntülere bakılarak 1-2 kilogram civarında olabileceğini ifade ettiler. Daha önce TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi'nde görev yapmış Prof. Dr. Fuat İnce de NASA'nın 10-14 Aralık tarihleri arasında Wirtanen Kuyruklu Yıldızı'nın dünyanın yörüngesine yakın bir yerden geçeceğinin tahmin edildiğini ve bu geçiş sırasında bu kuyruklu yıldızdan kopan bazı parçaların atmosfere girmesinin beklendiğini ifade etmişti. Bu 11 Aralık tarihinde Ordu ili Perşembe açıklarına düşen göktaşının da bunlardan birinin olabileceğini iletti" şeklinde konuştu.
(RCP-SLH-Y)

18.12.2012 16:52:53 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT