1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Karadenizbirlik'ten Üreticiye Fiyat Farkı

Karadenizbirlik'ten Üreticiye Fiyat Farkı

Karadenizbirlikten Üreticiye Fiyat Farkı
A+A-

Genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik), ayçiçeği alım sezonu başlangıcında belirlediği 1,40 TL'lik avans fiyata ek olarak 0,10 TL

Genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik), ayçiçeği alım sezonu başlangıcında belirlediği 1,40 TL'lik avans fiyata ek olarak 0,10 TL fiyat farkı ödemesine de başladı.
Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Erarslan, Türkiye'de özellikle son yıllarda yağlı tohum ihtiyacında artışlar olduğunu belirterek, "Bu durum beraberinde fiyatları cazip hale getirdi. Özellikle ayçiçeği üreticisinin yüzü son yıllarda gülüyor" dedi.
Fiyat farklarının, birliğe ürün teslim eden tüm çiftçilere, 'avans fiyat'ta olduğu gibi peşin olarak ödeneceğini söyleyen Ünal Erarslan, "Fiyat farkının da ödenmesiyle birlikte, 19 kooperatif, 7 ildeki ayçiçeği alım kampanyamızda 55 milyon lira tutarında toplam 37 bin ton yağlık ayçiçeği ürünü alımı yapılmış olacaktır" diye konuştu.
Karadenizbirlik'in her yıl olduğu gibi bu yıl da üretici ortaklarının menfaatlerini gözetecek şekilde fiyat belirlediğine dikkati çeken Erarslan, "Yönetim kurulumuz ayçiçeği fiyatını belirlerken; ithal yağlık ayçiçeği ve ham ayçiçeği yağı fiyatları, döviz kurları, gümrük vergileri, Dünya ve Türkiye rekoltesi, üretim maliyetleri, destekleme ve prim ödemeleri, diğer bitkisel yağlar ile üretici beklentilerini tek tek değerlendirmiştir" şeklinde konuştu.
Türkiye'de yağlı tohum üretiminin halen yeterli olmadığını, bu nedenle en büyük ithalat kalemlerinden birini teşkil ettiğini hatırlatan Genel Müdür Ünal Erarslan şöyle devam etti: "Yağlı tohumların değeri giderek artmaktadır. Son yıllarda oluşan fiyatlar cazip hale gelmiş ve üretim artışını teşvik etmiştir. Bölgemiz için de önemli bir kalkınma aracı olan yağlı tohumların ve özellikle ayçiçeğinin üretim artışı artık çiftçimizin yüzünü güldürecektir. Karadenizbirlik, bölgemizde yağlı tohum üreticilerini ve üretimini birleştiren tek Tarım Satış Kooperatifleri Üst Birliği olup kooperatifçilik hizmetlerinin bölge ekonomisine olan katkısının artması için her türlü desteği vermeye devam edecek."
(SAM-SLH-Y)

10.01.2013 15:53:00 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT