1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kar Altında "bashar Kadumi" Eylemi

Kar Altında "bashar Kadumi" Eylemi

Kar Altında bashar Kadumi Eylemi
A+A-

Suriye konsolosluğu önünde toplanan bir grup gazeteci, 142 gündür Suriye'de tutulan gazeteci Bashar Fehmi Kadumi'nin serbest bırakılması için kar altında eylem yaptı. Yoğun kar yağışına rağmen Şişl

Suriye konsolosluğu önünde toplanan bir grup gazeteci, 142 gündür Suriye'de tutulan gazeteci Bashar Fehmi Kadumi'nin serbest bırakılması için kar altında eylem yaptı.
Yoğun kar yağışına rağmen Şişli Nişantaşı'nda bulunan Suriye konsolosluğu önünde toplanan gazeteciler, 142 gündür esir tutulan gazeteci Bashar Fehmi Kadumi'nin serbest bırakılmasını istedi. Eyleme Bashar Fehmi Kadumi'nin eşi Arzu Kadumi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Üyesi Recep Yaşar ve gazeteciler katıldı.
Eylemde bir açıklama yapan Arzu Kadumi, "Eşim Bashar'dan 5 aydır haber alamıyoruz. Bashar'ın hayatta olup olmadığıyla ilgili 20 Ağustos'tan beri hiçbir şekilde bilgimiz yok. Bashar'a her ne olduysa, onun akıbeti Suriye hükümetinin bilgisi dahilinde. Ben buna inanıyorum. Suriye artık buna bir son versin. Bu, onun sorumluluğunda. Cüneyt ve Bashar beraber gitmişlerdi. Cüneyt döndü, Bashar halen orada. Hayatta mı, değil mi; artık biz bunun cevabını bekliyoruz. Türk hükümeti ve CHP'den girişimler bekliyorum. Bashar'la ilgili girişimlerinin sonuçlarını görmek istiyoruz artık" dedi.

"SORUMLULUK SURİYE HÜKÜMETİNDEDİR"
Eyleme destek veren Recep Yaşar ise, Suriye hükümetine seslenerek Bashar Kadumi'nin akıbeti hakkında bilgi verilmesini istedi. Bashar Kadumi ve Cüneyt Ünal'ın Suriye'ye gazetecilik faaliyetlerini yapmak üzere gittiklerini belirten Yaşar, "O ülke topraklarında kayboldular. Onların sorumluluğu Suriye hükümetindedir. Biz Suriye hükümetinden Bashar'ın akıbeti konusunda mutlaka resmi bir açıklama bekliyoruz. Bu hem insani olarak bizim beklentimiz, hem de onların sorumluluğudur. Lütfen bu çağrıya cevap versinler ve Bashar'ın akıbeti konusunda bizi bilgilendirsinler. Unutmasınlar ki o bilgi gelene kadar her hafta yaz, kış, çamur, kar demeden burada olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
"Suriye Bashar'ı bize geri ver" sloganları atılan eylemde gazeteciler, bir süre Suriye Konsolosluğu binasının girişinde oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.
Al Hurra televizyonu Türkiye muhabiri Bashar Fehmi Kadumi ve kameraman Cüneyt Ünal, yaşanan iç savaşı takip etmek üzere gittikleri Suriye'nin Halep kentinde 19 Ağustos 2012 günü kaybolmuştu. Cüneyt Ünal, 90 gün Suriye yönetimi tarafından hapiste tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı. Bashar Fehmi Kadumi'den ise o günden beri haber alınamıyor.
(İHA-OK-Y)

09.01.2013 11:33:48 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT