1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kapıköy Sorunu Çözülüyor

Kapıköy Sorunu Çözülüyor

Kapıköy Sorunu Çözülüyor
A+A-

Uzun yıllardır Van ve Bölgenin kronikleşen en önemli sorunlarından biri olan Kapıköy Gümrük Kapısı Modernizasyonu çalışmaları Gümrük ve Ticaret Bakanlığının aldığı kararla nihayet olumlu sonuçlandı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTÇİ’nin uzun uğraşlar ve yoğun emekle gündeme aldığı ve son olarak Haziran ayında Yeni Gümrük Binasının inşaatı çalışmalarının başlayacağı müjdesi ile sevinen Vanlılar, bakanlığın aldığı son kararla çok büyük bir rahatlığa kavuşacak.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTÇİ, Kapıköy Gümrük Kapısı’nın Modernizasyon ve yenileme çalışmaları hakkında daha önce kamuoyunu bilgilendirmiş, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaret ederek, projenin detaylarını paylaşmıştı. ÇİFTÇİ, haziran ayında başlayacak modernizasyon çalışmaları sırasında Gümrük Kapısında sorunlar yaşanmaması ve sağlıklı hizmet verilmesi için yeni önlemler ve gerekli teknik altyapı için hazırlıklarının tamamlandığını bildirdi.

Yaklaşık 15 ay sürecek olan modernizasyon çalışmaları sonuçlanıncaya kadar mevcut yapının daha sağlıklı hizmet verilebilmesi amacıyla bir takım düzenlemeler yapılması ihtiyacının ortaya çıktığını belirten Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTÇİ yaptığı değerlendirmede “Geçtiğimiz hafta içinde Çevre Şehircilik il müdürlüğümüz ekipleri Kapıköy de gerekli çalışmaları yaptı. Mevcut durumun yetersizliğinden kaynaklı sorunların modernizasyon çalışmaları tamamlanıncaya kadar giderilmesine yönelik çalışmaları önümüzdeki hafta içinde başlatıyoruz. Bu çalışmalar için gerekli finansal kaynağımız hazır ve Valilik YİKOB (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi) hesabına aktarıldı “ ifadesini kullandı.

6-237.jpg

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih ÇİFTÇİ Kapıköy Gümrük Kapısında İnşaat süresince yolcu, araç giriş ve çıkışlarının ayrı noktalarda yapılacağını, gerekli teknik ve fiziki koşulların en kısa sürede sağlanacağını belirterek “Kapıköy Gümrük Kapısının Van halkına verdikleri sözün gereği olarak en kısa sürede modern bir sınır kapısı olacağını, ilimize ve ülkemize yakışır koşullara sahip olacağını” söyledi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet TAKVA ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından modernize edilecek olan Kapıköy Gümrük kapısının sadece ilimiz için değil bölgemiz ve ülkemiz içinde önemli Gümrük Kapılarından biri olduğunu ifade ederek “Özellikle son zamanlarda dünyanın İran ile yapmış oldukları anlaşmalar ve ambargonun kaldırılması bölgenin öneminin daha da artmasına yol açmıştır. Yıllardır dile getirdiğimiz ve büyük sıkıntılar çektiğimiz Kapıköy Gümrük Kapısının modernize edilmesi hepimizde heyecan yaratmıştır. Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere, Gümrük Bakan Yardımcımız Sayın Fatih ÇİFTÇİ’nin emek ve gayretlerini yakından takip ediyoruz. İş dünyamız adına Sayın Bakan Yardımcımıza gayretlerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Yine emeği geçen herkese minnet borçluyuz.

7-111.jpg

Modernizasyon çalışmalarının devam edeceği sürede mevcut yapının rehabilite edilerek gerek yolcuların gerekse araçların geçişlerinin ayrı noktalarda yapılması, fiziki ve teknik altyapının güçlendirilmesi, inşaat süresince oluşabilecek sorunları da ortadan kaldıracaktır. Bu konuda da gerekli hassasiyeti gösteren ve Çalışmaların başlaması için gerek kaynak ayırımında gerekse teknik çalışmaların başlatılmasındaki gayret ve samimi desteklerinden dolayı Sayın Bakan Yardımcımız Fatih Bey’e teşekkürlerimizi sunarız” ifadesini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum