1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kapıköy Esnafı Vurdu!

Kapıköy Esnafı Vurdu!

Kapıköy Esnafı Vurdu!
A+A-

Kapıköy Sınır Kapısının kapalı olması esnafı vurdu. Kurban bayramı hazırlıklarını tamamlayan esnaf, beklenen satışların gerçekleşmediğini belirtti.


Ramazan bayramında yaşanan bayram yoğunluğunun yüzde 60-70 oranında bu bayram azaldığını belirten esnaf, bunun en büyük nedeninin Kapıköy Sınır Kapısının kapalı olması ve dolayısıyla İranlı turistlerin kente gelmemesinden kaynaklandığını söyledi.

İranlı turistlerin Van için büyük bir potansiyel olduğunu belirten Buruç Giyim Mağazası yöneticisi Ekrem Duman, “İranlıların gelmeyişi giyim ve otel başta olmak üzere bütün sektörleri etkiliyor. Sınır kapısının kapalı olması nedeniyle biz esnaf olarak ekonomik anlamda sıkıntı yaşadık. Yetkililerin bir an evvel sınır kapılarını açmalarını ve geliş gidişlerin güvenli bir şekilde sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Eski bayram yoğunluğunun yüzde 60-70 oranında azaldığını ifade eden Liman Giyim Mağazası yöneticisi Cafer Takıs ise, “Bayramların tadı yok. İranlıların ilimize gelmemesi satışları yüzde 40-50 oranında azalttı” ifadelerini kullandı. İranlıların Van için büyük bir kayıp olduğunu vurgulayan Takıs, şunları söyledi: “Neticede turizmdir ve para akımı olduğu zaman her tarafa fayda sağlar. Ancak İranlıların ilimize gelmemesi neticesinde en büyük darbeyi alan esnafımızdır. Şu an bayram üzeri kentte sessizlik yaşıyoruz. İlimiz ve ülkemiz için sınır kapısının açılmasını, bunun yanında özellikle ülkede barışın hakim olmasını talep ediyoruz.”

Ülkede yaşanan olaylar nedeniyle artık vatandaşların dışarıya çıkmaya bile korktuğuna dikkat çeken esnaf Veysel Doğan da, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her an olay çıkabilir düşüncesiyle millet dışarıya çıkmaya korkuyor. Bunun yanında İranlılar sınır kapısının kapalı olmasından dolayı gelmiyor. Bu Van esnafına büyük bir darbe vurdu. Çünkü Ramazan bayramından sonra bu bayramın da yoğun geçeceği düşüncesiyle esnaf borç mal aldı. Bu borcu şu an ödemediği için sıkıntıda. Caddeler boş, dükkanlar bomboş. Yetkililerin iç karışıklıkları bir noktada düzenlemesi lazım. Artık halk huzur istiyor. Barış ve huzur kadar güzel bir şey yoktur.”

İnsanların artık birbirinden koptuğunun altını çizen Doğan, “Van’dan bir kişi batıya gidemediği gibi batıdaki insan da Van’a gelmeye korkuyor. Ayrıca halk şimdi birbirinden korkuyor. Bu da her şeyi etkiliyor. Halkın sağduyulu olması ve yetkililerin de kendi menfaatlerinin dışında tam bir siyasetçi olarak davranmaları lazım” ifadelerini kullandı.

van-esnafi.jpg

van-esnafi-001.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT