1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'kap Mersin Yol Yarışları' Türkiye Şampiyonası Başladı

'kap Mersin Yol Yarışları' Türkiye Şampiyonası Başladı

kap Mersin Yol Yarışları Türkiye Şampiyonası Başladı
A+A-

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 'KAP Mersin Yol Yarışları' Türkiye Şampiyonası'nın ilk ayağı başladı. 17. Akdeniz Oyunları'na hazırlık amacı ile Alanya'da yapılması planlanan şampiy

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 'KAP Mersin Yol Yarışları' Türkiye Şampiyonası'nın ilk ayağı başladı. 17. Akdeniz Oyunları'na hazırlık amacı ile Alanya'da yapılması planlanan şampiyonanın ilk ayağı Mersin'de yapılıyor.
420 sporcunun yarışacağı şampiyonaya 44 kulüp katıldı. 9 kategoride yarışmaların olacağı şampiyonada sporcular bir turda ortalama 12 kilometre yol yapacaklar. Bugün 3 kategoride yarışmanın yapılacağı şampiyona yarın ve pazar günü yapılacak yarışmalar ile devam edecek. Şampiyonanın ilk yarışı 'Büyük Erkekler' ile başladı. Adnan Menderes Bulvarı Babil Kavşağı'nda başlayan yarışmaya 67 sporcu katıldı. Sporcular Adnan Menderes Bulvarı Babil Kavşağı ile Meteoroloji Kavşağı arasında 10 tur atarak ortalama 122 kilometre yol yaptılar. Kıyasıya geçen yarışmaları Mersinlilerde kaldırımlarda heyecanlı gözlerle izledi.
Yarışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Bisiklet Federasyonu MHK Başkanı Şükrü Aydın, bu yarışların Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Kulüpler arası Puanlı Yol Bisiklet Yarışlarının ilk ayağı olduğunu ifade ederek, "Bu 6 ayaktan ibaret. Bu yarışmalarda puan alan sporcular toplam puan üzerinden Türkiye birincisi oluyor. Akdeniz Oyunları hazırlıkları amacıyla Alanya'da yapılması planlanan ilk ayak yarışı Mersin'e alındı. Yarışımıza 420 sporcu katıldı. 44 kulüp var. Yıldız-A, Yıldız-B, Genç Bayan, Yıldız Bayan, Büyük Erkekler, Genç Erkekler, Master Erkekler-A, Master Erkekler-B kategorileri olmak üzere 9 kategoride yarışmalar olacak. Sezonun son yarışı Alanya'da Ekim ayı sonunda yapılacak" dedi.

"BELEDİYELER BİSİKLET YOLLARI YAPMALI"
Artık coşkulu ve katılımı yüksek güzel yarışların olduğunu ifade eden Aydın, "Ülkemizde bisiklet kullanımı artıyor. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunda serbest kategoriye geçtik. Fransa turunun ayarında bir ayara ulaştık. Bu yüzden bisikletin popilitesi arttı. Katılım sayısı da arttı. Eskiden bu yarışları 200 sporcu ile yaparken şimdi 420 sporcuya ulaştık. Bu çok güzel bir rakam. Tabi bisikletin kullanımın artması için belediyelere çok iş düşüyor. Bisiklet gazsız ve temiz toplum için uygun bir araç ama şehirlerde bisiklet yolları olmazsa bisiklet zor kullanırsınız. Eğer belediyeler destek olup bisiklet yolları yaparsa bisiklet kullanımı yaygınlaşır" diye konuştu.
(KRY-BÇ-S)

08.02.2013 11:48:35 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT