1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kanser Hastası Kimsesiz Vatandaşa Hastane Çalışanları Bakıyor

Kanser Hastası Kimsesiz Vatandaşa Hastane Çalışanları Bakıyor

Kanser Hastası Kimsesiz Vatandaşa Hastane Çalışanları Bakıyor
A+A-

Van'da yaşanan depremde evsiz kalan ve kimsesi olmayan 65 yaşındaki kanser hastası Mehmet Gündüz, tedavisi tamamlanmasına rağmen Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde taburcu olamazken, tüm ihtiyaçlarını ise hemşire ve doktorlar ka


İstasyon Mahallesi'nde bir gecekonduda yaşayan ve konuşamayan akciğer kanseri hastası Mehmet Gündüz, 23 Ekim 2011'de yaşanan deprem sonrası hasar gören baraka evde yaşamını sürdürdü. Bir süre harabe evde yaşayan Gündüz, hastalığının da ilerlemesiyle yatağa düştü. Kimsesiz Gündüz'e bir süre bakan komşuları, tedavisi için YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne getirdi. YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde tedavi altına alınan Gündüz, yaklaşık iki aydır hastanede kalıyor. Kimsesi olmadığı için hastanede yaşamını sürdüren Gündüz'e Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sahip çıktı.
İki aydır Gündüz'ün tedavisini yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Ümit Kaya, hastanın akciğer kanseri olduğunu belirterek, “Kimsesiz olduğu için komşuları tarafından hastaneye getirildi. Biz Mehmet amcanın tedavisini sürdürüyoruz. Tedavisi şu anda bitti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri aracılığıyla bir bakım evine yerleştireceğiz” dedi.


Mehmet Gündüz'ün tedavisinin hastanede özenle yapıldığını söyleyen YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Halkla İlişkiler Uzmanı Fatih Kakı da, “Hastamız yaklaşık iki aydır burada ve tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Tedavisi bitti, ama yakınları olmadığı için taburcu edemiyoruz. Burada hemşireleşirimiz Mehmet amcaya hem hemşirelik hem de refakatçilik yapıyor" diye konuştu.


Yatalak ve bakıma muhtaç hastaların hastaneye terk edilip gidildiğini de söyleyen YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Halkla İlişkiler Uzmanı Fatih Kakı, “Hastasını hastaneye bırakan ve ilgilenmeyen birçok kişi oluyor. Zaman zaman böyle kişilerle de karşılaşıyoruz. Bunu yapanlarda ya maddi imkansızlıklarını ya da evlerinin uzak olmasını bahane edebiliyor. Bu genelde yatalak ve engelli hastalarda oluyor. Ve bıkkınlık haliyle nasılsa devlet bakar diye bırakıp gidenler var. Ama Mehmet amcanın hiçbir yakını yok. Yıkık bir barakada yaşıyor. Araştırmalarımız sonucunda da kimsesi olmadığı tespit edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri tarafından Mehmet amca en yakın zamanda inşallah bir bakım evine yerleştirilecek" dedi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT