1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kanlı saldırıda ölenlerin sayısı 310'a yükseldi

Kanlı saldırıda ölenlerin sayısı 310'a yükseldi

Kanlı saldırıda ölenlerin sayısı 310'a yükseldi
A+A-

Sri Lanka'da Pazar günü bazı kiliselerde ve otellerde düzenlenen intihar saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 310'a yükselirken 500'e yakın kişi de yaralandı. Saldırılar sonrası ülkede ilan edilen OHAL yürürlüğe girdi.

Sri Lanka'da Pazar günü bazı kiliselerde ve otellerde düzenlenen intihar saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 310'a yükseldi. Hayatını kaybedenler için yerel saatle 08: 30'da 3 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, ülkede ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) de bugün yürürlüğe girdi.

OHAL kapsamında polise ve orduya ülkede yeni saldırıların önlenmesi için özel yetkiler verildi. Sri Lanka'da OHAL süresince zanlılar mahkeme kararı olmadan tutuklanabilecek. Ülkede bu yetkiler en son iç savaş döneminde kullanılmıştı.

CENAZE TÖRENLERİ BUGÜN YAPILACAK

Sri Lanka'da bugün saldırılarda yaşamını yitirenlerin anısına bayraklar da yarıya indirildi. Ölenlerden çoğunun cenaze törenleri bugün yapılacak. 500'e yakın kişinin de yaralandığı saldırılar sonrası Sri Lanka alarm konumunda.

OLAYLA BAĞLANTILI OLDUĞU GEREKÇESİYLE 24 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Akşam yerel saatle 20: 00'den sonra sokağa çıkma yasağının uygulandığı ülkede hükümet sosyal medyaya erişimi de kısıtladı. Henüz üstlenenin olmadığı saldırılarla bağlantılı oldukları gerekçesiyle şu ana kadar 24 kişi gözaltına alındı. Yetkililer ölenlerden 31'inin yabancı olduğunu tespit ettiklerini, 14 yabancının da kayıp olduklarını açıkladı.

"İSTİHBARAT BİRİMLERİ BAŞBAKAN VE BAKANLARI BİLGİLENDİRMEDİ"

Bazı bakanlar, istihbarat birimlerinin Başbakan Ranil Wickremesinghe'ı ve hükümeti olası saldırı tehdidi konusunda bilgilendirmediğini söylüyor. Sri Lanka Hükümet Sözcüsü Rajitha Senaratne, Başbakan Wickremesinghe'ye bir süredir güvenlik brifingi verilmediğini açıkladı.

GÖREVDEN ALINAN BAŞBAKAN, YENİDEN BAŞBAKANLIK KOLTUĞUNA OTURMUŞTU

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, siyasi kriz sonrası Kasım ayında Başbakan Wickremesinghe'yi ve bakanları görevden almış ancak Yüksek Mahkeme'nin aksi yöndeki kararı sonrası Wickremesinghe yeniden başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

ABD VE ÇİN VATANDAŞLARINI SRİ LANKA'YA GİTMEMELERİ KONUSUNDA UYARDI

Amerikan medyasında ise hem ABD hem de Hindistan istihbaratının Sri Lanka'yı Nisan ayında, ülkede saldırılar düzenlenebileceği yolunda uyardığı yönünde haberler yayımlandı. ABD'den sonra son olarak Çin de vatandaşlarını, yakın gelecekte Sri Lanka'ya gitmemeleri yolunda uyardı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Pazar günü Sri Lanka'da yeni saldırılar düzenlenebileceği uyarısında bulunmuştu (Kaynak:haberler.com)

A+A-

HABERE YORUM KAT