1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kangal'da Su Sıkıntısı

Kangal'da Su Sıkıntısı

Kangalda Su Sıkıntısı
A+A-

Sivas'ın Kangal ilçesine bağlı Kuruayşe Köyü Muhtarı Bekir Kangalgil yıllardır susuzluk çektiklerini belirterek, gerek kendilerinin gerekse hayvanlarının su ihtiyacını kar eriterek karşılamaya çalıştı

Sivas'ın Kangal ilçesine bağlı Kuruayşe Köyü Muhtarı Bekir Kangalgil yıllardır susuzluk çektiklerini belirterek, gerek kendilerinin gerekse hayvanlarının su ihtiyacını kar eriterek karşılamaya çalıştıklarını ifade etti.
Yaz aylarında kapılarının önünde bulunan tulumba marifetiyle yeraltından çıkartmaya çalıştıkları su ile idare ettiklerini, ancak kışın karların yağmasıyla çok daha büyük zorluklar yaşadıklarından yakınan Kuruayşe Köyü Muhtarı Bekir Kangalgil, köylerine içme suyu getirmek için başvurmadıkları yer kalmadığını ifade etti. Muhtar Kangalgil, "Kendimizden geçtik, kapımızda bulunan hayvanlarımızı sulamak için kullandığımız ve köyün tek gözesi durumundaki mevkiinin donmasıyla perişanlığımız daha da artıyor. Geçen gün içecek su bulamayan hayvanlarımızın kar yemeye çalışması vicdanımızı sızlattı. Susuzluk artık canımıza tak etti. Ne yapacağımızı nereye gideceğimizi şaşırdık. Yetkili makamlardan artık bir çözüm bekliyoruz. Gelen görevliler 'Sizin köyde su kaynağı yok' diyorlar. Bizim köyde yoksa başka yakın yerlerden bulunsun. Mesela Yağdonduran mevkiinde boşa akan su var ve bizim köye de çok uzak sayılmaz. Yazları tulumbadan idare etmeye çalışıyoruz ama kışları donduğu için kar suyu eritip içmek zorunda kalıyoruz" diye konuştu.
(OÜ-TB-AÖ-Y)

01.01.2013 17:09:01 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT