1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kangal Termik Santrali'nin Özelleştirilmesi Enise Yapar Ankara

Kangal Termik Santrali'nin Özelleştirilmesi Enise Yapar Ankara

Kangal Termik Santralinin Özelleştirilmesi  Enise Yapar    Ankara
A+A-

Elektrik Üretim A.Ş'ye ait Kangal Termik Santrali'nin ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim

Elektrik Üretim A.Ş'ye ait Kangal Termik Santrali'nin ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu, 985 milyon dolar teklif vererek ihaleyi kazandı.
Elektrik Üretim A.Ş'ye ait Kangal Termik Santrali ile santral tarafından kullanılan Elektrik Üretim A.Ş ve Hazinenin mülkiyetindeki taşınmazların özelleştirme ihalesi ve nihai pazarlık görüşmesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda gerçekleştirildi. İhaleye, Bereket Enerji Üretim A.Ş, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş, Gür-Tem Madencilik Turizm ve Ticaret Ltd. Şti., IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş-Fernas İnşaat A.Ş Ortak Girişim Grubu, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş Ortak Girişim Grubu teklif verdi.
Elemesiz turla başlayan ihalenin başlangıç tutarı 400 milyon dolar olarak belirlendi. Birinci elemeli turda, en düşük teklifi veren Gür-Tem Madencilik Turizm ve Ticaret Ltd. Şti. elenirken, en yüksek tutar 610 milyon dolar oldu. İkinci elemeli turda en düşük teklifi veren YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş Ortak Girişim Grubu elenirken, en yüksek tutar 715 milyon dolar oldu. Üçüncü elemeli turda ise, en düşük teklifi veren Bereket Enerji Üretim A.Ş elendi.
Açık artırma suretiyle devam eden ihalede, açık artırma aralığının 1 milyon dolar olarak belirlendi. Başlangıç tutarı ise 779 milyon dolar olarak belirlenen ihaleyi, 985 milyon dolar teklif veren Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu kazandı.
985 milyon dolarla sonuçlanan ihale, 81. turda tamamlanmış oldu.
(EY-YHY-Y)

08.02.2013 18:24:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT