1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU

KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU

KAN DAVASI BARIŞLA SON BULDU
A+A-

Muradiye ilçesinde bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının ardından başlayan kan davası, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tarık Hekimoğlu\'nun girişimleri sonucu barışla noktalandı.


Muradiye ilçesine bağlı Doğangün köyünde yaşayan lise öğrencisi Fırat Turgul'un, geçen yıl Tevfik Kayucu'nun silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine, Turgul ve Kayucu aileleri arasında kan davası başladı. Güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışma ile kısa sürede yakalanan Kayucu cezaevine gönderilirken, iki aile arasındaki husumetin son bulması için de İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tarık Hekimoğlu devreye girdi. Kan davasını sonlandırmak için çaba gösteren Hekimoğlu, 2 ay süresince Turgul ve Kayucu aileleri ile görüştü. Hekimoğlu'nun çabasına kayıtsız kalmayan aileler, Doğangün köyünde Vali Aydın Nezih Doğan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İrfan Kızılaslan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yurdakul, İl Müftüsü Nimetullah Arvas, İlçe Kaymakamı Erol Tanrıkulu'nun da katılımıyla barış töreni düzenledi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasının ardından el sıkışan iki aile üyeleri, davetlilere yemek ikramında bulunup aralarındaki husumete son verdiklerini belirtti.


Törende konuşan Vali Doğan; kavgadan, gürültüden sonuç alınamayacağını gören insanların, Allah'ın emrini gerçekleştirmek için bir araya geldiğini vurguladı. İnsanların hoşgörülü olması, barış içinde yaşaması ve konuşarak sorunlarını halletmesi gerektiğini ifade eden Doğan, sürekli kavga eden ve huzursuzluktan yana olan insanlarla mesafe almanın zor olduğunu kaydetti. Doğan, "Bugün bir kez daha kendime güvendim, bir kez daha burada yaşayan Vanlı, Muradiyeli kardeşlerime güvendim. Bu ülkenin geleceği hakikaten aydınlık diye düşündüm. İnsanlar yeri geldiğinde kan davalarını elinin tersiyle itme cesaretini gösterebiliyorsa, bu ülkede barışı, kardeşliği tesis etmek mümkündür. Kötülüklerle mücadele ederken kendimizde cesaret bulmamız lazım. Korkarak, çekinerek bir yere varmamız mümkün değil. Hakkı her zaman tutup ayağa kaldırmamız, yanlışı da mümkün olduğu kadar yenmemiz lazım. Bugün siz de doğru bir şeyi tavsiye ettiniz" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT