1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kamuda Kılık-kıyafet Özgürlüğü İçin İmza Kampanyası

Kamuda Kılık-kıyafet Özgürlüğü İçin İmza Kampanyası

Kamuda Kılık-kıyafet Özgürlüğü İçin İmza Kampanyası
A+A-

Memur-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, sendika olarak 'Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza' toplama kararı aldıklarını söyledi. Sendika binasında basın açıklaması yapan Memur-Sen

Memur-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, sendika olarak 'Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza' toplama kararı aldıklarını söyledi.
Sendika binasında basın açıklaması yapan Memur-Sen Tokat Şube Başkanı Mantar, saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesini istediklerini söyledi. Bu anlamda sendika olarak ülke genelinde başbakanlığa sunulmak üzere 'Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 milyon İmza' toplama kararı alındığını belirten Başkan Mantar, "Anayasa referandumunda kadınlara ayrıcalık hakkını onaylayan milletimiz bilsin ki; kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın eşitsizliğine neden olunmakta özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Anayasada ve herhangi bir kanunda olmayan, 1982 tarihli darbe döneminin iklimini yansıtan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanların Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği marifetiyle ihdas edilen yasak ve sınırlamalar daha fazla gecikmeden tedavülden kaldırılmalıdır. Bu konuda ödenmiş bedeller unutulmadan, yeni bedellerin ödenmemesi için bu düzenleme en kısa zamanda yapılmalıdır" dedi.
Başkan Mantar, Memur-Sen camiası çalışma hayatında başörtüsü yasağının kalkması taleplerini de içeren imza kampanyasını başlattıkların ifade ederek, "İmzaların Başbakanlık'a verilmesinden sonra başta konuya ilgi ve destekleri için Cumhurbaşkanlığı olmak üzere TBMM ve siyasi partilere de bilgi verilecektir. Bunun yanı sıra, kampanyamıza toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle, kurum ve kuruluşları imza kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.
Yapılan basın açıklamasının ardından imza atılarak kampanyaya destek verildi.
(Nİ-SLH-Y)

07.01.2013 15:24:06 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT