1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kamu-sen, 4/c'li Personelin Çalışma Şartlarındaki Eksikliklerin Giderilmesi Talebinde Bulundu

Kamu-sen, 4/c'li Personelin Çalışma Şartlarındaki Eksikliklerin Giderilmesi Talebinde Bulundu

Kamu-sen, 4/cli Personelin Çalışma Şartlarındaki Eksikliklerin Giderilmesi Talebinde Bulundu
A+A-

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, 4/C'li personelin çalışma şartlarında eksiklikler olduğunu ve bu eksikliklerin giderilmesi talebinde bu

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, 4/C'li personelin çalışma şartlarında eksiklikler olduğunu ve bu eksikliklerin giderilmesi talebinde bulundu.
Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarındaki geçici mahiyetteki işleri yürütmek üzere geçici personel istihdamı ve bu personele ödenecek ücretler hakkındaki bakanlar kurulu kararının 28 Aralık'ta resmi gazetede yayımlandığını ve yürürlüğe girdiğini belirterek, 4/C'li personelin çalışma şartlarında eksiklikler olduğunu ve bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi. Bacıoğlu, "4/C'li personelin çalışma şartlarını mali ve özlük haklarını belirleyen bakanlar kurulu kararına göre bundan böyle 4/C'li personelin görev yeri değişikliği yapabilmesinin önü açılmıştır. Ancak, gerekli mali haklar gerekse özlük hakları ile ilgili olarak başkaca bir değişiklik içermeyen karar çalışanlar arasında hayal kırıklığı yapmıştır. 2012 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 4/C'li personelin çalışma sürelerinin 11 ay 28 gün olarak belirlenmesi karara bağlanmıştır. Yayımlanan kararda 4/C kapsamında çalıştırılan personelin yıllık izin, iş güvencesi, sosyal yardım gibi hakları görmezden gelinmiş, söz konusu personele insan onuruna yaraşmayan maaş ödeme ısrarı sürdürülmüştür. Bununla birlikte 2010 yılında gerçekleştirilen toplu görüşmelerde aile yardımının tüm sözleşmeli personele ödenmesi konusu karar altına alınmış olup, 2011 yılı genel seçimleri öncesinde de Devlet Personel Bakanlığından sorumlu bakan olan Sayın Hayati Yazıcı 19 Nisan 2011'de bir sendika ziyareti sırasında 4/C'li personele aile yardımı ve çocuk yardımı ödenmesi için bakanlar kurulu kararı hazırlandığını açıklamıştır. Bu açıklamanın üzerinden iki yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen aile yardımı ödeneği bakanlar kurulu kararlarında yer almamıştır. 2011 yılı başında yapılan mevzuat değişikliği ile birlikte tüm sözleşmeli kamu personelinin aile yardımı ödeneği alması sağlanmışken yalnızca 4/C'li personelin bu ödenekten mahrum bırakılması ve bu adaletsizliğini ısrarla sürdürülmesi, eşitlik ve hakkaniyet ilkesiyle bağdaşmayan bir durum arz etmektedir. Anayasamızın eşitlik ilkesinin bir gereği olarak ayrım yapılmaksızın tüm kamu personeli arasında hakkaniyete uygun bir yapı oluşturulması, sosyal devlet ilkesinin aileyi ve çocukları koruma mantığının, istisnasız tüm çalışanlarımıza uygulanması ve öncelikle 4/C'li personelin insan onuruna yakışmayan ücret almaktan kurtarılmasını, döner sermaye ve ek ödemeden faydalandırılması ve Sayın Hayati Yazıcı'nın aylar önce verdiği aile yardımı ödeneği sözünün hayata geçirilmesini beklemekteyiz" dedi.
(SA-SA-Y)

04.01.2013 12:59:05 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT