1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kamu Çalışanlarının Çoğunluğu Obezite Hastası

Kamu Çalışanlarının Çoğunluğu Obezite Hastası

Kamu Çalışanlarının Çoğunluğu Obezite Hastası
A+A-

Bartın Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uz. Dr. Hürol Aksu, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında kamu çalışanlarına yapılan obezite ve diyabet taraması sonucunda çalışanların

Bartın Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uz. Dr. Hürol Aksu, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında kamu çalışanlarına yapılan obezite ve diyabet taraması sonucunda çalışanların kilolu olduğunu tespit ettiklerini belirtti.
Çalışanların her üçte birinin obez olduğunu ifade eden Uz. Dr. Aksu, "2012 yılında ilimizde yapılan obezite ve diyabet taraması sonucunda kamuda çalışanlarımızın çoğunluğu kilolu olarak tespit edildi. Çalışanları her üçte birinin obez olduğu ve obezite oranının erkeklerde kadınlara göre beş kat fazla olduğu görülmüştür. Çalışmada gerçekleştirilen kan şekeri ölçümleri sonucunda ölçüm değeri yüksek çıkan kişilerin yarısının hastalığının farkında olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca her beş kişiden birisinin de tansiyonu yüksek ölçülmüştür. Tansiyon ve kan şekeri yüksekliği çoğunlukla hissedilmeyebilir. Bu nedenle gözden kaçabilir. Önlem olarak bu hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan obezitenin önüne geçmek gerekir. Bunun ile birlikte kan şekeri, tansiyon ve benzeri ölçümleri düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir" dedi.
(DK-SA)

13.02.2013 18:05:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT