1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kamu Çalışanlarından İş Bırakma Eylemi

Kamu Çalışanlarından İş Bırakma Eylemi

Kamu Çalışanlarından İş Bırakma Eylemi
A+A-

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, kamu çalışanları olarak 27 Şubat tarihinde iş bırakma eylemi yapacaklarını bildirdi. Türk Büro-Sen Balıkesir Şube Başkanı Muhammet Karakoyun, son 10 yıldır h

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, kamu çalışanları olarak 27 Şubat tarihinde iş bırakma eylemi yapacaklarını bildirdi.
Türk Büro-Sen Balıkesir Şube Başkanı Muhammet Karakoyun, son 10 yıldır hükumetin kamu çalışanları üzerinde olumsuz politikalar uyguladığını, buna karşı çalışanların ortak talepleri doğrultusunda Türk Büro Sen'in ilgili heyetleri arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda büro hizmet kolu iş yerlerinde 27 Şubat 2013 Çarşamba günü iş bırakma kararı alındığını açıkladı. Hükumetin kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya çalıştığını belirten sendika başkanı Muhammet Karakoyun, "TBMM Anayasa Değişikliği Komisyonu ve hükumet yetkililerince sürekli gündemde tutulmaya çalışılan değişiklik ile Anayasanın 128. maddesinin değiştirilerek kamu çalışanlarının iş güvencesinin ortadan kaldırılması isteniyor. Bütün bu olumsuz gelişmelere karşı kimse bizden sabırlı olmamızı isteyemez. Maliye Bakanlığı'nda ve Adalet Bakanlığı'nda ülke genelinde uyarma eylemlerimizi yaptık, siyasi parti gruplarıyla görüştük. Ancak ne fazla mesailerimiz ne de adliye yol paralarımızın geri ödenmesi konusunda mesafe kaydedemedik. Yaşanan olumsuzluklar karşısında başta Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı hizmet birimleri ile Maliye Bakanlığı olmak üzere; hizmet kolumuza bağlı 43 adet kamu kurum ve kuruluşunda fazla mesailer için, ek ödemelerin emekliliğe sayılması için ve güvencemize el sürdürmemek için üretimden gelen hizmet gücümüzü kullanacağız" diye konuştu.
İş bırakma gerekçelerini sıralayan Türk Büro Sen Şube Başkanı Muhammet Karakoyun, şöyle devam etti;
"Fazla mesai ücretlerini kaldıran anlayışa hayır demek, güvencesiz çalışmaya hayır demek, ücret adaletsizliğinin giderilmesi, Özelleştirme ve taşeronlaşmaya son verilmesi, 4/B 4-C uygulamasına son verilmesi, ek ödeme ve her türlü ücretin emekliliğe dahil edilmesi, uluslararası normlarda toplu sözleşme ve grev hakkı kullanma, vergide adalet, güvenli gelecek, hükumet ve bürokrasi tarafından yapılan sendikal ayrımcılığa dur demek, kamudaki kadrolaşmaya son verilmesi, kamuda iş yoğunluğu ve personel yetersizliği vb. gerekçelerle fazla mesai çalışması yapıldığı halde 2 Kasım 2011 tarihinde çıkarılan 666 Sayılı KHK ile 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren kaldırılan fazla mesai ücretlerinin çalışanlara ödenmesi talepleri ile 27 Şubat Çarşamba günü iş bırakıyoruz."
(YU)

19.02.2013 14:47:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT