1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kamu Başdenetçiliği

Kamu Başdenetçiliği

Kamu Başdenetçiliği
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, TBMM Genel Kurulu'nda Kamu Başdenetçiliğine seçilmesinin ardından bugün yemin ederek görevine başlayacak olan Mehmet Nihat Ömeroğlu'na

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, TBMM Genel Kurulu'nda Kamu Başdenetçiliğine seçilmesinin ardından bugün yemin ederek görevine başlayacak olan Mehmet Nihat Ömeroğlu'na 'Yemin etme' çağrısında bulundu.
CHP'li Oran, Ömeroğlu'nun ilişkilerinden dolayı 'ombudsman' değil 'akbudsman' olacağını öne sürdü. CHP'li Oran, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Recep Tayyip Erdoğan tarafından şahsen belirlenen ve o göreve atanan kamu Başdenetçisi bugün yemin edecek. Hrant Dink davasında, davalının kim olduğunu bile bilmeden karar veren, yargıçlığı sırasında bir takım kurumların daveti ile uluslararası geziler yapan ve bu olaylardan dolayı da herhangi bir üzüntü taşıdığı görülmeyen Sayın Ömeroğlu bugün 'Kamu Başdenetçisi' sıfatı kazanacak. Kamu denetçileri ise yine aynı türden. Hrant Dink kararında imzası olan ve Tayyip Erdoğan'ın davasında muhalefet oyu veren bir eski yargıç, eski AKP kurucu üyesi, milletvekili, AKP kadın kolları MYK üyesi. Tarafsız ve bağımsız olması gereken bir kurum daha en baştan tartışmalı ve yıpranmış bir biçimde göreve başlıyor. Köprüden önce son çıkış, en azından Kamu Başdenetçisinin yemin bile etmeden bu görevden çekilmesidir. İnsan hakları ve yargıçlık alanında sicili belli olan bu kişi en azından Türkiye'ye karşı bu sorumluluğu göstermelidir. Yoksa bundan böyle Türkiye kendisini ombudsman değil Akbudsman olarak bilecektir. Ombudsman, İsveççe aracı kişi demektir ama Akbudsman'ların neye aracılık edecekleri ayan beyan ortadadır."
(HE-ERG-HO-Y)

05.12.2012 14:17:25 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT