1. HABERLER

  2. KADIN

  3. KAMPÜS'TE KAN AKIYOR!

KAMPÜS'TE KAN AKIYOR!

KAMPÜSTE KAN AKIYOR!
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü\'nde son bir hafta içinde meydana gelen iki intihar olayı, yürekleri ağza getirdi...

Van Haber - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsünde son bir hafta içinde meydana gelen iki intihar olayı, yürekleri ağza getirdi. Ardı ardına gerçekleşen intiharlarda can kaybı yaşanmazken, üniversite yönetimi tarafından intiharlarla ilgili açıklama yapılmadı.

Van kent merkezi, ilçe ve köylerde son yıllarda kadın intiharlarında büyük artış gözlemleniyor. Yaşanan intiharlar, kimi kadın örgütleri tarafından da mercek altına alınmış durumda.15 yaş üstü kadınlarda yaşanan intihar vakalarının son bulması için kimi yasal düzenlemeler yapılıyorsa da, ölümlerin önüne geçmesi için yeterli olmuyor.

Van merkez, Gevaş ve Erciş ilçelerinde son 1 ayda tam 9 intihar vakasının meydana gelmesi ve bunlardan 5 tanesinin ölümle sonuçlanmasıyla birlikte, bu kentteki intihar vakalarını yeniden gündeme getirdi.

Son yıllarda Van, ilçe ve köylerinde artış gösteren kadın intihar olaylarından sonra bu kez de eğitim yuvalarında kalan kız öğrenciler arasında intihar girişimleri görülmeye başlandı.


Son iki gün içinde Melikşah öğrenci yurdunda kalan iki kız öğrencinin, intihara kakışması, dikkatleri üniversiteye çevirdi.

\"\"
Dosya Haber:İshak KARA 


Van merkez ve Van’a bağlı ilçe ve köylerde son yıllarda artış gösteren ‘ Kadın intiharları’ vakaları, 2013 yılının başlarında, eğitim ve öğretim kurumlarında da görülmeye başlandı.

2013 yılının Ocak ve Şubat aylarında, üniversiteden gelen iki farklı intihar girişimi haberi, yöneticileri ve öğrenci velilerini kaygılandırıyor.

Kadın intiharlarına dair haberlerin sıkça görüldüğü Van’da, intiharlar devam ederken, Van Yüzüncü yıl Üniversitesi, Melikşah öğrenci da iki intihar haberi geldi.

İlk intihar olayı haberi 29 0cak 2013 tarihinde ajanslara düştü. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) okuyan ve soyadı öğrenilemeyen B. isimli genç kadının intihar girişiminde bulunduğu iddia edildi. Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı Kız Öğrenci Yurdu'nun 5'inci katından atladığı belirtilen genç kadının kampusta bulunan Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'ne kaldırıldığı bildirildi. Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisi olduğu belirtilen kadının durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Batman doğumlu olan Benazir’in üniversite arkadaşları, sosyal paylaşım sitelerinde yaptıkları yorumlarda, intihar olayı ile ilgili şu notu düştüler.

H.B” Yurttan kişilerle görüştüm tanıyanlar nişanlısı tarafından dövüldüğünü son zamanlarda sürekli tartışma İçinde olduklarını ve psikolojik durumunun iyi olmadığı söyleniyor”

Ş.R” YYÜ'de sorunlar ardı ardına..bitmiyor..!”

Üniversitede yaşanan ikinci intihar girişimi de 02.02.2013 tarihinde gerçekleşti.

Ajanslara geçen habere göre, ismi öğrenilmeyen kız öğrenci, bileklerini keserek intihar girişiminde bulundu.

Üniversite de kız öğrencilerin kaldığı Melikşah öğrenci yurdunda meydana gelen intihar teşebbüsünde de, intihara kalkan kız öğrenci, sağlık görevlilerinin zamanında müdahalesiyle ölümden kurtarıldı.

İNTİHAR PUSUDA BEKLİYOR

Van kent merkezi, ilçe ve köylerde son yıllarda kadın intiharlarında büyük artış gözlemleniyor. Yaşanan intiharlar, kimi kadın örgütleri tarafından da mercek altına alınmış durumda.15 yaş üstü kadınlarda yaşanan intihar vakalarının son bulması için kimi yasal düzenlemeler yapılıyorsa da, ölümlerin önüne geçmesi için yeterli olmuyor.

Van merkez Gevaş ve Erciş ilçelerinde son 2 haftada tam 6 intihar vakasının meydana gelmesi ve bunlardan 4 tanesinin ölümle sonuçlanmasıyla birlikte, bu kentteki intihar vakalarını yeniden gündeme getirdi.

Dünyada erkek intiharları kadın intiharlarına göre üç kat fazlayken, Van’da bu durum tam tersi. Van’da kadın intihar oranı, erkeklere göre iki kat fazla...

 Her gün ortalama 5 kadının öldürüldüğü Türkiye'de kadına karşı cinayet, taciz ve tecavüz 2012 yılında olduğu gibi 2013 yılının başlarında da devam etti.

Van Kadın Derneği 2006 yılında artan kadın intiharlarının çoğalmasından yola çıkarak bir rapor hazırladı. Raporda şu veriler yer aldı.


VAN İNTİHARLARI ve NEDENLERİ ÜZERİNE RAPOR


2005 Van’da kadın intiharları ilçeler dâhil 45’dir.

2006 Van’da kadın intiharları ilçeler dâhil 22’dir. (30.05.2006)

 İntihar yaş aralığı 10- 35 arası


NEDENLER

1)      Gelenek- görenekler

Zorla, erken yaşta evlilik; Özellikle yeni gelinlerin intihar etmesi dikkat çekicidir. Bostaniçi ve Erciş 2005 yılında bizim duyduğumuz intihar vakalarının sebepleri zorla ve erken evliliktir.

Berdel, kan parası yerine kadın vermek (takas), kuma; Tüm bu evlilik modelleri kadınların yaşamını çekilmez kılmaktadır. 776 kadın üzerine yaptığımız araştırmada örneklemi oluşturan kadınlar arasında en büyük kategori görücü usulü evlenen kadınların  %42,7’lik oranında temsil edilmekte olup sayıları 252’dir. İkinci sırada temsiliyeti oluşturan kadınların sayıları 181 olup %30,7 oranındadır ve severek evlendiğini beyan etmişlerdir.

A-Akraba Evliliği: Bizim 776 kadın üzerinde yaptığımız araştırmada örneklemi oluşturan kadınların evlendikleri Erkeklerin Kendilerine Yakınlık Derecesine Göre Dağılımlarına baktığımızda, Örneklemi oluşturan 590 evli kadından  %29’u aynı ilden, %17,3’ü ikinci dereceden akraba ile %15,9’u birinci dereceden akraba ile, %15,4’ü farklı etnik kökenden, %10,7’si aynı ilçeden, %6,8’i aynı aşiretten, %2,7’si aynı köyden, %2,2’si ise kendisi ile aynı etnik kökenden biri ile evlenmiş.

B-Aile içi ve dışı cinsel istismar/ensest; Van Kadın Derneği kuruluşundan bu yana 2 ensest başvurusu almıştır.

C)      Kadına Yönelik Şiddet / Aile İçi Şiddet /Fuhuş; Aile içi, toplumsal ve devlet şiddetinin boyutları git gide artmaktadır.

D      Psikolojik Nedenler; Bölgesel bir neden olarak ilk etapta görülmemektedir, intihar eğilimi olan ve hipokondriyak tanısı konan kadınlardan dolayı genel olarak kadınların psikolojik yani hiçbir dış etken olmaksızın kendi doğaları gereği intihar ettiklerini savunan bazı resmi otoriteler vardır. Anca biz böyle düşünmemekteyiz. Van’da sokaklar, ev kadınların hayatını kolaylaştırmamaktadır. 4)      Toplumsal Cinsiyet Rollerine Dayalı Şiddet; Kadın olmaktan kaynaklanan sorunların yok sayılması, görülmemesi ve bir birey olarak kadınların yok sayılması ayrıca aileyi ilgilendiren kararlara katılamamanın yanı sıra kadının üzerine yüklenen aşırı sorumluluklar olduğu tarafımızdan bilinmektedir. Bu sorun zaten evrensel bir sorundur ancak bölgedeki ataerkil sistem bunu beslemektedir.

5)      Kürt Sorununun Çözümsüzlüğü

Koruculuk Sistemi; Birinci olarak korucu eşleri ve aileleri sosyal tecrit yaşamaktadırlar ve korucunun kuma getirmesine ses çıkaramamaktadırlar, evdeki silah kadın için tehlike yaratmaktadır. Zaten Van da intihar aleti olan silah ikinci sırada kullanılan bir araçtır.

Zorunlu Göç/Kültürel Şok; Zorunlu göçle yerlerinden edilmiş kadınların üretici konumundan tüketici konuma düşmeleri hem aile düzenlerini hem de toplum düzeni olumsuz etkilemiştir.

Bölgede uzun yıllar süren savaş ve sıkıyönetim, olağan üstü hal bölgesi olma durumu;  Bölgedeki bu durum ve savaş sonrası uzun yıllar 1999-2005 yılları arasında silahlı çatışma yoktu, ancak Kürt kadınlarının yaşamlarında her hangi bir iyileşme olmadığı gibi tüm Kürtlerinde yaşamlarında bir değişiklik olmadı. Kürt kadınları bu savaşta ailelerindeki çoğunlukla erkekleri kaybettiler. Yıllarca verdikleri mücadelenin sonuçsuz kaldığını belirten ve yalnızlaşan Kürt kadınları göç süresince cinsel taciz ve tecavüze maruz kalmıştır, 1994-2005 yılları arasında sadece Van ilinde 14.000 kadının taciz ve tecavüze uğradığı Van adliye kayıtlarında görülmüştür.

6)      1 Haziran 2005’te yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu; Yeni TCK’da töre cinayetlerinin müebbet hapisle cezalandırılması aileyi kadınları intihara zorlamaya sevk etmişti.

YILLARA GÖRE İNTİHAR VAKKALARI ŞU ŞEKİLDE SIRALANDI….

2005 Van’da kadın intiharları ilçeler dâhil 45’dir.

2006 Van’da kadın intiharları ilçeler dâhil 22’dir.

2008 – 2009 yılları arasında bu sayı 102 kişi olarak kaydedildi.

2011 yılında bu sayı ilk 8 ayda 22 kadın intiharı olarak yansıdı.

2012 yılında bu sayı intihar edip ölümle sonuçlanan vaka sayısı 10 olarak basına yansıdı

2013 yılının ilk ayının bitmesine bir hafta kala 15 günde intihar edip yaşamını yitirenlerin sayısı 4 olarak kaydedildi.

Van'da 2008-2009 yıllarında 54'ü kadın toplam 102 kişinin intihar ettiği belirtilirken, kendini öldürenlerin büyük bir bölümünün intihar nedeni "Bilinmeyen sebep" olarak kayıtlara geçti.

Bunun yanında Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkanlığı, yaptığı araştırmalarla kentte yaşanan intihar vakaları gerçeğini gözler önüne serdi. 2008 yılında 25'i erkek 33'ü kadın toplam 59 ve 2009 yılında ise 22'si erkek 21'i kadın toplam 43 kişinin intihar ettiği bildirildi. Aile içi geçimsizlikten dolayı 9, geçim zorluklarından dolayı 5, işini kaybetmeden dolayı 2, istediği kişi ile evlenmemeden dolayı 4 ve yakalandığı hastalıktan dolayı ise 9 kişinin intihar ettiği kaydedildi. Toplam 102 intihardan 73'ünün


VAKAD “2011 İLK 8 AYINDA 22 KADIN İNTİHAR ETTİ”


Van Kadın Derneği'nde (VAKAD) düzenlenen basın toplantısında, bu yılın ilk 8 ayında meydana gelen kadına şiddet, boşanma, ayrılma, taciz, cinsel saldırı, intihar, ensest konularında bilgi verildi. Bu yılın ilk 8 ayında 22 kadının intihar ettiği ve bunların büyük bir kısmının henüz çok genç yaşta kadınlar olduğu ortaya çıktı. Sosyolog Aylin Çelik, derneğe şiddete maruz kaldığı için başvuru yapan her 5 kadından birinin ensest mağduru olduğunu da söyledi.

2011 Mart Van'ın Özalp Kurban Bayramı'nda evinde iple kendisini tavana asarak intihar ettiği iddia edilen iki aylık evli olan Ceylan Kurt'un (18) intihar ettiği iddia edildi.

16 Temmuz 2011 Van'ın Çaldıran ilçesinde genç bir kadın, kendini tavana asarak intihar etti. Olay, ilçeye bağlı Doyumalan köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Özgül G. (19) isimli genç, kendini evlerinin yanında bulunan ahırın tavanına asarak intihar etti.

8 Temmuz 2011 - Emine Bozkurt, Özalp’ın ilçesine bağlı Kırkçadır köyünde meydana geldiğini belirtti. İddiaya göre eşinden şiddet gören ve daha önce 3 defa intihara teşebbüs eden 4 çocuk annesi Meryem İ.'nin (26) yaşamına son verdi.

14 Temmuz 2011. Başkale İlçesi'ne bağlı Kıbarlı Köyü'nde yaşayan 19 yaşındaki Gönül Baran, evde kimsenin olmadığı sırada babasına ait silahla intihar etti.

21 Eylül 2011 Van'ın Erciş ilçesinde bir kadın, girdiği bunalım sonucu ilaç içerek intihar girişiminde bulundu. olay, ilçeye bağlı Bayramlı köyünde meydana geldi. Y.D. (20) isimli kadın, girdiği bunalım sonucu evde bulunan çok sayıda ilaç içerek intihara teşebbüs etti.

5 Ağostus 2011 Van'ın Başkale ilçesinde 21 yaşındaki genç bir kadın, av tüfeğiyle kendisini vurarak intihar etti. Edinilen bilgiye göre, Başkale'nin Albayrak köyünde oturan Hekime Aybar (21), saat 15.00 sıralarında evde bulunan av tüfeğiyle intihar etti.

Mor çatı Kadın sığınma Vakfı verilerine göre Resmi kayıtlara göre Türkiye’de  2012 yılının ilk 11 ayında toplam 147 kadın katledildi, 300 kadın tacize ve tecavüze uğradı, 208 kadın şiddete maruz kaldı.

2012 yılında basına yansıyan bazı intihar vakaları ise şöyle

12 Şubat 2012 Çaldıran İlçesi Direkli Köyü'nde, başka birisiyle ilişkisi olduğu öne sürülen 1 çocuk annesi 23 yaşındaki Ayşe Hanay'ın, kocası ve iki yakını tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

23 Mart 2012 Başkale'ye bağlı Geçitvermez (Kadan) Köyü'nde 16 yaşındaki Keziban Dolaşmaz'ın av tüfeğiyle intihar ettiği iddia edildi.

14 Mart 2012 Van merkeze bağlı Beyüzüm Mahallesi'nde dün akşam 9 aylık hamile Gülcan Sütçü (23) adlı bir kadın ve karnındaki bebeği, kocası tarafından öldürüldü.

14 Nisan 2012 Van'da M.N.S., dokuz aylık hamile karısı Gülcan Sütçü'yü (23) av tüfeğiyle ateş ederek öldürdü.

9 Temmuz 2012 Van'da F.T., eve dönmek istemeyen karısı Adalet T.'yi (20) babasının evinde tabancayla öldürdü.

10 Temmuz 2012 Van'da kocasından şiddet gördüğü için daha önce üç kere intihara teşebbüs eden M.İ. (26) evinde öldü.

31 Temmuz 2012 Van'da A.E. (34), karısı Gülnaz Erol'u (28) evde boğazını keserek öldürdü.

4 Ağustos 2012 Van'da taksicilik yapan S.D. (60), karısı Sevinç Dönger'i (38), tabancayla öldürdü. Polis, Cumhuriyet Başsavcısı ile Olay yeri incelemesi tamamlanınca savcılık soruşturma başlattı.

13 Ekim 2012 Erciş İlçesi'ne bağlı Köycük (Çerx) Köyü'nde oturan Vesile Polat (56) isimli kadının kendisini asarak yaşamına son verdiği iddia edildi.

21 Ekim 2012 Van Başkale Yanal köyünde. İki çocuk annesi Halide Aydın (32) evinde kendini tavana bağladığı iple asarak intihar etti.

8 Aralık 2012

* Van'da H.B., hakkındaki uzaklaştırma kararına rağmen eski sevgilisi Gülşah Aktürk'ü (27), ruhsatsız tabancasıyla vurarak öldürdü. Aktürk, aylar önce H.B.'den ayrılmış, aldığı tehditler nedeniyle 1 Ekim'de H.B. hakkında altı aylık uzaklaştırma kararı çıkartmıştı. Van'dan Konya'ya tayin olmak isteyen Aktürk, daha önce H.B.'nin tehditten yargılandığı Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ne verdiği dilekçede Van Vali Yardımcısı Zafer Coşkun'un kendisine "En kötü ihtimalle ölürsün" dediğini söylemişti.

2013 yılının ayında ilk 20 gününde dahi en az 4 kadın katledilirken, 2 kadının ise intihar ettiği iddia edildi.

2013 yılında ilk 20 günde 8 intihar vakası kaydedildi. Bunların 4’ü ölümle sonuçlandı.

13 Ocak 2013 Van Gevaş 3 Çocuk annesi Sara hastası olan G.A. (30) isimli bayan, bilinmeyen bir nedenden dolayı kimsenin olmadığı bir anda evin tavanına geçirdiği iple intihar etti.

19 Ocak 2013 Van Kalesi’ne çıkan 22 yaşındaki Figen Y., yaklaşık 15 metreden kendini aşağı atarak intihar etmek istedi şans eseri kurtuldu.

17 Ocak 2013 Van'ın Erciş İlçesi'nde oturan 36 yaşındaki Fevziye Melek Duman, eşi Mustafa Duman tarafından boğularak öldürüldü.

18 Ocak 2013 F.Y (22) adlı kadının ise Van Kalesi'nden atlayarak intihar girişiminde bulunduğu iddia edildi.

20 Ocak 2013 Van’ın Şabaniye Mahallesi’nde ikamet eden S.A. (16) adlı genç kadının kendisini asarak intihar ettiği iddia edildi.

31 Ocak 2013 B. isimli genç kadın, Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı Melikşah Öğrenci Yurdu'nda atlayarak, intihar girişiminde bulundu.

2 Şubat 2013 Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı Melikşah Öğrenci Yurdu’nda kalan N.K. adlı kadının bileklerini keserek, intihar girişiminde bulundu. 

A+A-

HABERE YORUM KAT