1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Van'da

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Van'da

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Van'da
A+A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin (YYÜ) Spor Kompleksi temel atma töreninde aniden bastıran dolu karşısında, basın mensupları üzerlerindeki montları ve atkılarıyla kameraların ıslanmaktan korumaya çalıştı.


Sabah saatlerinde Van Ferit Melen Havalimanı’nda Vali Aydın Nezih Doğan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve kamu kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, temel atma töreni için YYÜ’ye geçti.


Burada açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, ilde meydana gelen depremlerin ardından yapılan çalışmalara değindi. Van Depremi'nden daha da güçlenerek çıktıklarını belirten Rektör Battal, “Yeni yurtlar, yeni lojmanlar, akademik personele yapılan ek ödemelerle beklenenden daha güçlü bir üniversite haline geldik. Hükümetimizin bu desteği bizi de heyecanlandırdı ve gece gündüz demeden çalışarak üniversitemizi her alanda çok iyi seviyelere taşıdık” dedi.
Yeni yapılan spor kompleksinden herkesin faydalanabileceğini ifade eden Battal, “Bu kompleks, ferdi sporların, salon sporlarının ve yarı olimpik yüzme havuzu ile birlikte bölgemizde hatta üniversiteler içerisinde en kapsamlı ve görkemli bir spor salonu olacaktır. Bu salondan öğrencilerimiz, akademik ve idari personelimizin yanı sıra Van’dan gelecek olan herkes yararlanabilecektir” şeklinde konuştu.


Rektörün açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Bakan Yılmaz, üniversitelerin kalkınmada, gelişmede son derece önemli kurumlar olduğunu belirterek, “Üniversiteler, sadece eğitim kurumları değil, sadece araştırma kurumları da değil. Üniversiteler, aynı zamanda kalkınma kurumlarıdır. Van YYÜ’de, Van'ımızın ve Doğu Anadolu'muzun kalkınmasında önemli öncü kurumlardan bir tanesidir. Biz de kuruma gerekli yatırımı yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetinin üniversitelere önemli yatırımlarda bulunduğunun altını çizen Yılmaz, “Sadece 2015 yılı için üniversitelere 4 milyar liraya yakın ödenek tahsis etti. Van YYÜ’ye de aynı şekilde ciddi anlamda ödeneklerle destek oluyoruz. Bakanlık olarak bugüne kadar YYÜ’ye çok ciddi destekler sunduk. 2011 yılı sonrası 200 milyon lirayı aşan bir yatırım ödeneği tahsis ettik. Bu kapsamda yeni yapılan kompleksimizin de üniversitemize, öğrencilerimize, hocalarımıza, Vanımıza ve Vanlılara hayırlı olmasını ve hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Bakan Yılmaz’ın konuşması sırasında dolu yağışının şiddetini artırması üzerine, “Bereketli bir günde de bunu yaşıyoruz. Geçen yıl kurak bir kış geçirmiştik. Bugünkü havadan da görüyoruz ki, bu sene inşallah bereketli bir yıl geçireceğiz. Bu bereketin, bu rahmetin de ülkemize refah getirmesini, kardeşlik getirmesini, huzur getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Bakan konuşma yaparken aniden dolu başladı. Bakanın konuşmasını çeken gazeteciler de hazırlıksız yakalandığı için montlarını ve atkılarını kameralarını korumak için kullandı. 

Bakan Yılmaz, temel atma töreninin ardından yeni yapılan merkezi laboratuvarını gezdi. Burada Rektör Battal'dan merkez hakkında bilgi alan Yılmaz, daha sonra Patnos İlçe Teşkilatı'nın Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşecek 5. olağan kongresine katılmak üzere karayolu ile Van'dan ayrıldı. 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT