1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kalbini seven düzenli uyusun

Kalbini seven düzenli uyusun

Kalbini seven düzenli uyusun
A+A-

Bitlis\'in Tatvan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Uzm. Dr. Yaşar Akay, düzensiz uyku ve stresin kalp hastalıklarını tetiklediğini söylüyor.

 

Düzensiz uykunun insan metabolizmasını bozduğunu kaydeden Akay, 'Günlerce düzensiz uyku geçiren kişilerde zamanla kalbin düzenli kan pompalayamaması nedeniyle bu hastalık ortaya çıkabiliyor. Ve bu da kalp yetmezliğine neden oluyor.' diyor. Stresin de kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu söyleyen Akay, mümkün oldukça düzensiz uyku ve stresten uzak durmayı öneriyor. Stresin en çok kalbi vurduğuna dikkat çeken uzman, 'Modern toplumun hastalığı olarak ifade edilen stres, aslında günlük yaşamın bir parçası. Yapılan bir araştırmada; işyerindeki stresin en fazla 50 yaş altı kadınları etkilediği, 50-64 arası kadınlarda ise diğer risk faktörlerinin kalp hastalıkları gelişimi için daha fazla riskli olduğu görülmüştür.' diye konuşuyor.
 
Organizmanın strese üç aşamada tepki verdiğini anlatan Akay şu bilgileri veriyor: 'Alarm aşaması, kişide fiziksel ve kimyasal değişmeler sonucunda kalp atışlarındaki hızlanma, tansiyondaki yükselme ve solunumdaki hızlanma ile gelişen ani adrenalin salgılanmaları ile tanımlanır. İkinci aşama olan direnme aşamasında ise; kaybedilen enerji, yeniden kazanılmaya ve bedendeki tahribat giderilmeye çalışılır. Kalp atışı, tansiyon, solunum düzene girer, kas gerilimi nispeten azalan birey, strese karşı koymak için çaba göstermeye başlar. Son aşama olarak tanımlanan tükenme aşamasında, bireyin gayreti kırılır ve davranışlarında ciddi derecede sapmalar ve hayal kırıklıklarının yaşandığı bir evreye girilir. Tükenme aşamasında da, parasempatik sinir sistemi etkindir. Tüm bu nedenlerden dolayı ağır stres altında bulunan kişiler, dönemsel olarak kapsamlı bir kardiyolojik muayeneden geçirilmeli.' zaman
A+A-

HABERE YORUM KAT