1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınların katıldığı ilk seçim

Kadınların katıldığı ilk seçim

Kadınların katıldığı ilk seçim
A+A-

Suudi Arabistan'da kadınların hem seçmen hem aday olarak katılabildiği ilk seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre 3 kadın belediye meclislerine girdi.Resmi olmayan sonuçlara göre, cumartesi yapılan seçimde Cidde’de 2, Mekke’de de 1 kadının belediye meclisi üyesi oldu. Mekke’de belediye meclisine giren kadın Selma bin Hizab el-Uteybi. El Uteybi, bu sandalye için yedi erkek ve iki kadın adaya karşı yarıştı.

Seçim kampanyasında kadın adaylar ya seçmenlerle bir paravanın arkasından konuştu ya da erkekler tarafından temsil edildi.

Kadınların katıldığı ilk seçim
Dün gerçekleşen yerel seçim ülkede kadınların da katılmasına izin verilen ilk seçimdi. Kadınların seçimlere katılma kararını bu yılın ocak ayında ölen Kral Abdullah almıştı.

Seçimlerde oy kullanmak için yaklaşık 130.000 kadın, bir milyon 350 bin civarında erkek seçmen kayıt yaptırdı. Kadın ve erkek seçmen arasındaki farın temel nedeni kadınların daha fazla bürokratik engelle karşılaşması ve seyahat imkanlarının sınırlı oluşu.

Dünkü seçim Suudi Arabistan’da yaşanan üçüncü seçimken, ülkede 1965-2005 arasında hiç seçim yapılmamıştı. 2005 ve 2011’de iki yerel seçim yapıldı. (Bianet)

A+A-

HABERE YORUM KAT