1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KADINLARA YÖNELİK SAĞLIK SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR

KADINLARA YÖNELİK SAĞLIK SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR

KADINLARA YÖNELİK SAĞLIK SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR
A+A-

Van Belediye Meclis üyelerinden oluşan Aile Sağlık Komisyonu, kadın hastalıklarına yönelik seminerlerine devam ediyor.


Kent merkezinde bulunan mahallelerde yapılan kadın hastalıklarını tanımlama, erken teşhis ve sağlıklı yaşam hakkında bilgilendirme amaçlı yapılan seminer Hacıbekir Mahalle kadın sakinlerine verildi.

Aile Sağlık Komisyonu Başkanı Yıldız Çetin ve komisyon üyelerinin hazır bulunduğu seminer Hacıbekir Mahallesinde bulunan Nuda Kültür Merkezinde yapıldı. Seminere Çok sayıda mahalleli katılırken, programa katkı veren İl Sağlık Müdürlüne bağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Şube Müdürü Büşra Tapan Soğanda da seminer de hazır bulundu.

Program sonunda katılımcıları Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) kadınları davet eden Soğanda, kadınların kanser teşhis merkezinde ücretsiz faydalanabileceğini söyledi. Soğanda, kadın sağlığı, emzirme, anne sütünün faydaları, meme kanseri ve kalın bağırsak kanseri hakkında bilgi verdi. Sağlık Bakanlığı’nın talepleri doğrultusunda nüfusun yüzde 70’nin kanser taramasından geçirilmesini gerektiğini aktaran Soğanda, “Yaygınlaşan obezite ile birlikte kanserin arttığı bilinmektedir. Anne sütünün öneminin başında emzirmeyle meme kanseri riski azalıyor” dedi.

Belediye olarak halk sağlığının kendileri için her şeyden önemli olduğunu söyleyen Aile Sağlık Komisyonu Başkanı Yıldız Çetin, “Kent merkezinde bulunan tüm mahallelerde bu çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. Çalışmalarımızı Kürtçe ve Türkçe olarak aktarıyoruz. Toplumumuzda kadınlarımıza yönelik bu çalışmalar yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızın daha sağlıklı gelişmesini sağlayacak. Kadın hastalıkları emzirmenin faydaları gibi konuları içeren Kürtçe ve Türkçe basılmış el broşürlerimizi dağıtıyoruz. Bu çalışmalarımız aralıksız devam edecektir’’ dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT