1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesi

Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesi

Kadınlara Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesi
A+A-

AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı İsmail Önal, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. AK Parti İl Başkanlığı Toplantı Salonu'

AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı İsmail Önal, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 78. yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AK Parti İl Başkanlığı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen programa, AK Parti il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri ve AK Partili kadınlar katıldı. AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı İsmail Önal yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında 1926-1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir. Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933 yılında çıkarılan köy kanunuyla muhtar seçme ve köy heyetinde seçilme, 5 Aralık 1934 yılında Anayasa'da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. Ancak, altını çizerek belirtmek isterim ki; Türk kadını 1934 yılında bu hakka sahip iken Fransa, Belçika ve İtalya'da kadınlara 1940 yılında, Japonya'da 1950 yılında, İsviçre'de ise 1971 yılında seçme seçilme hakkı tanınmıştır. Kadınlara tanınan bu hakların o yıllarda birçok Avrupa devletlerinde bile bulunmayışı, Atatürk'ün kadın haklarına verdiği değer ve önemi en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Belediye meclis üyeliği, il encümenliği yada milletvekilliği konusunda kadınlar hak ettiği ilgiyi partimiz tarafından görebilmiştir. Bugün parlamentoda kadın milletvekili sayısı 79'dur. Bunların 46'sı Adalet ve Kalkınma Partisi kadın milletvekilleridir. Bu sayının gün geçtikçe artacağına inanıyor ve bu vesile ile Türk kadınının seçme seçilme hakkının veriliş gününü kutluyorum." dedi.
(YB-ÖND-Y)

05.12.2012 15:54:50 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT