1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KADINLAR YEMEKTE BULUŞTU

KADINLAR YEMEKTE BULUŞTU

KADINLAR YEMEKTE BULUŞTU
A+A-

Van Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesi ile yüzlerce kadının katıldığı bir gece düzenledi. Gecede kadınların yaşamın tüm alanlarında özgürlük için mücadele etmeleri çağrısında bulunuldu.

 

Van Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesi ile yüzlerce kadının katıldığı bir gece düzenledi. Van Belediyesi Kadın Kurulu’nun organize ettiği geceye BDP MYK üyesi Nejla Yıldırım, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Van Belediye Başkan Vekili Ayşe Harmancı,Van Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Orhan, BDP’nin kadın yöneticileri ile yüzlerce kadın katıldı. 

Gecede bir konuşma yapan Harmancı,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak, etkinliğe katılan herkese teşekkür etti. Kadınların kendi öz güçleri ile yaptıkları çalışmalarda başarılı olduklarını aktaran Harmancı, amaçlarının sadece bir gün değil her zaman kendi karar mekanizmaları doğrultusunda hareket ederek başarılı olmak olduğunu söyledi. Harmancı “Bu günlere gelmek kolay olmadı ve bu günlere gelmek için büyük mücadeleler ve çabalar verildi. Bunun sonucunda da birçok arkadaşımız şehit düştü ve ağır bedeller verildi. Ama geldiğimiz nokta mücadelemizin amacı doğrultusunda başarı ile ilerlediğini gösteriyor. Bugün buradan da görüldüğü gibi yüzlerce kadın olarak bir arada bulunuyoruz. Amacımız kadınlar olarak tüm alanlarda ve karar mekanizmalarında yerimizi almaktır’’dedi.  

\"\"

Harmancı yine Van Belediyesinin Kadın Kurulu olarak düzenledikleri kermese yaptıkları katılımdan ve emeklerinden dolayı tüm kadınlara teşekkür ederek, güzel bir dayanışma örneği gösterdiklerini de söyledi. Harmancı, kadınların dayanışma çabası vereceklerine inandığını, ve çalışan kadınların sadece sekreterlik yada belli alanlarda değil yaşamın tüm alanlarında etkin ve yetkin olunması çabasını vereceklerini ifade etti. Programın devam ettiği sırada salona gelen BDP Van İl eş Başkanı Musa İtah ve BDP Parti yöneticileri tüm masaları gezerek kadınlara karanfil verdi.

İtah, burada yaptığı açıklamada kadınların yaşamın rengi olduğunu söyleyerek her bir kadının aynı zamanda hayatın ve yaşamın bir öğretmeni olduğunu söyledi. Kadın olmadan özgür bir yaşamın olamayacağını söyleyen İtah, “8 Mart kadınlar için kazanılmış bir gündür. Kadınlar günü kadınların emekleri, mücadeleleri ve bedelleri ile kazılmış bir gündür. Kadınların günü sadece bir gün değildir. Her gün her alanda kadınları ve günlerini sahiplenmek gerekir. Toplumu geliştiren, yönlendiren ve şekillendiren kadınlardır. Kadının söz ve sahip olduğu toplum ideal toplumdur. Kadın hareketini toplumu özgürleştirme ve güzelleştirme hareketi olarak görüyoruz. Kadının şahsında toplumun yeniden demokratik uygarlığa kavuşacağı inancıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü şahsım ve partim adına kutluyorum. 8 Mart’ların özgür bir toplumda kutlanmasını diliyorum” dedi. İtah konuşmasını tamamladıktan getirdikleri pastayı kadınlar ile beraber keserek, kadınlara ikram etti. Konuşmaların ardından kadınlar sanatçılar Xezal ve Xece’nin müzikleri eşliğinde gecenin geç saatlerine kadar halaylar çekerek eğlendi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT