1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Kadınlar Mirabal Kardeşler Ruhuyla Şiddeti Protesto Etti

Kadınlar Mirabal Kardeşler Ruhuyla Şiddeti Protesto Etti

Kadınlar Mirabal Kardeşler Ruhuyla Şiddeti Protesto Etti
A+A-

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü nedeniyle 500 kişilik bir grup ellerindeki dövizlerle Galatasaray Meydanına kadar yürüdü. Kadınlar Işid ve benzeri örgütler savaşı kadın bedenleri üzerinden yürütmektedir dediler.

Kadın platformu başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşu üyesi 500 kişilik bir grup "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" nedeniyle Beyoğlu Tünel Meydanında akşam 19.00’da bir araya geldi. Ellerindeki döviz ve pankartlarla bir süre burada slogan atan gruptakiler daha sonra Galatasaray Meydanına yürüdü.

 


Zaman zaman tencere tava çalarak protesto gösterisinde bulunan kadınlar adına yapılan açıklamada kadın şiddetine tepki gösterildi. Açıklamada, “IŞİD ve benzeri örgütler savaş ve işgallerini kadın bedenleri üzerinden yürütmekteler. Farklı inanç grubundan sayısız kadın kaçırıldı, satıldı kayboldu” denildi.

 


Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı açıklamanın ardından bir süre halaylar çektikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı. 

 

25 Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nün Hikayesi...

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü (İngilizce: International Day for the Elimination of Violence against Women), 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür.

 

BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti'nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo'ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo'nun: "Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler" şeklinde yaptığı açıklamadan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT