1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar barış için Kadıköy'deydi

Kadınlar barış için Kadıköy'deydi

Kadınlar barış için Kadıköy'deydi
A+A-

Ellerinde “Barışa 1000 Kadın” yazılı siyah dövizler taşıyan kadınlar, Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Kadıköy'de biraraya geldi. Barış mesajları okuyan kadınlar 6 Şubat't Diyarbakır'da olacak.


Kadınlar barış için Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya geldi. Hep bir ağızdan "Savaş hiçbir çözüm getirmezken, her gün acıları büyütürken, sorunların bombalarla değil, müzakerelerle çözülmesine ve barışa ihtiyacımız var" dedi.

Ellerinde “Barışa 1000 Kadın” yazılı siyah dövizler taşıyan kadınlar sessiz oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından kadınlardan gelen barış mesajları okundu.

Basın açıklamasında "Bazı şehirlerde katliam hali, süren sokağa çıkma yasakları, zorunlu göç; bazı şehirlerde ise yalnızca barıştan söz ettiği için, devlete ‘bu savaşı durdur’ dediği için suçlu ilan edilenler, çocuklar ölmesin dediği için terörist ilan edilenler, tehdit edilenler, artan şiddet, artan nefret... Barış içinde yaşamıyoruz. Güvenli ve özgürce nefes alamıyoruz" denildi.

Bugünkü "Barışa 1000 Kadın Beyaz Tülbentleriyle Halaya Duracağız" eylemi, Barış İçin Kadın Girişimi’nin başlattığı “Ölümden Değil, Yaşamdan Yanayız! Barış ve Hakikat Hakkımızı Savunuyoruz” kampanyasının da ilk etkinliğiydi.

18 Ocak’ta başlatılan bir kampanya kapsamında “Barışa 100 Kadın” çağrısını imzalayanların sayısı 2 bin 500’ü aştı.

Kadınlar 6 Şubat'ta da Diyarbakır'a giderek barış nöbeti tutacak.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT