1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadının Emeği Mikrokredi İle Gelişiyor

Kadının Emeği Mikrokredi İle Gelişiyor

Kadının Emeği Mikrokredi İle Gelişiyor
A+A-

Dar gelirli kadınların ekonomik yaşama katılmaları için uygulamaya konulan ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından yürütülen "Türkiye Grameen Mikrofinans Programı" ile kadın emeği gelişiyor, güvence

Dar gelirli kadınların ekonomik yaşama katılmaları için uygulamaya konulan ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından yürütülen "Türkiye Grameen Mikrofinans Programı" ile kadın emeği gelişiyor, güvence altına alınıyor.
Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında Ordu'da açılan Mikrofinans Ordu Şubesi de, kadınların ekonomik yaşama adım atmalarını sağlayan mikrokredi çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. Türkiye Grameen Mikrofinans Erzincan Bölge Müdürü İbrahim Güler, Mikrokredi Bürosu Genel Koordinatörü Nazan Yıldız, Mikrofinans Ordu Şubesi Müdürü Sevil Gönül ile birlikte Vali Orhan Düzgün'ü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

"ORDU'DA, 309 ÜYEYE KREDİ VERİLDİ"
Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Düzgün, mikrokredinin amacının, ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamaya katkı sağlayacak sermaye ihtiyacını karşılamak olduğunu söyleyerek, Mikrofinans Ordu Şubesi'nin, Türkiye Grameen Mikrofinans Programı'nın 67'ıncı şubesi olarak 1 Nisan 2011 tarihinde Ordu'da faaliyetlerine başladığını ifade etti.
Vali Düzgün, Mikrofinans Ordu Şubesi'nin bugüne kadar 345 dar gelirli bayana ulaştığını ve 309 üyeye toplamda 475 bin 092 TL kredi desteği verdiğini söyledi. Programın, Türkiye israfı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından uygulanmakta olduğunu söyleyen Vali Orhan Düzgün, "Mikrofinans Ordu Şubesi, Valiliğimiz bünyesinde hizmet vermektedir. Program kapsamında gelir getirici faaliyette bulunmak isteyen dar gelirli bayanlara kefalet, teminat ve faiz uygulaması olmadan yaptıkları üretime yönelik, geri ödemeli olarak destek kredisi verilmektedir. Ordu'da çalışmalarına başlayan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı (TGMP) Ordu Şubesi faaliyetlerini merkez ve ilçelerde sürdürmektedir. Her yıl üye sayısını artıran Mikrofinans Ordu Şubesi, projenin amacına yönelik çalışmalarla büyümeye devam etmektedir. Bölgedeki yoksul ve dar gelirli bayanların kendi imkanlarıyla gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan mikrokredi projesi kapsamında sektörel bazda çoğunlukla el işi, çeyiz ve doğrudan satış alanlarında kredi dağıtılmıştır" şeklinde konuştu.
Türkiye Grameen Mikrofinans Erzincan Bölge Müdürü İbrahim Güler yaptığı konuşmada, "Mikrofinans projesi, Türkiye'de 2003 yılından beri uygulanıyor. Ankara ve Diyarbakır'da pilot bölge olarak uygulanmıştı. Şimdi tüm yurtta faaliyet gösteriyor. 64 il, 94 şube ile faaliyetlerimiz devam ediyor. Türkiye genelinde 64 bin kişi mikrokredi kullanıyor. Bayanlara kredi imkanı sağlıyoruz. Bizim tek ayrım yaptığımız nokta bayanlar" dedi.
Mikrofinans Ordu Şubesi Müdürü Sevil Gönül ise, "Üretebilen, katma değer yaratabilen kadınlar mikrokredi almak için müracaat ettiklerinde, vakıf bu kadınları 5 kişiden oluşan gruplara ayırıyor. Gruplandırılan ve müteselsil olarak birbirine kefil olan bu 5 kişilik kadın grupları mikro krediyi nasıl kullanacakları ve kurumla nasıl çalışacakları konusunda bir gün süren bir eğitim programına tabi tutulduktan sonra kadınlara mikrokredileri veriliyor. Mikrokrediyi kullanan kadınlar, geri ödemeleri bitince ikinci yıl bir önceki yıl alınan kredinin iki katı kredi kullanabilmektedirler. Mikrokredi kullanan kadınlar, aldıkları krediyi 46 haftada, haftalık olarak çok küçük dilimler halinde geri ödemektedir. Hedefimiz, bir yıl içinde bin kadınımıza, üç yıl içinde de 3 bin kadına ulaşıp mikrokredi verebilmektir. Vakıf olarak mikrokrediyi yaymak ve tanıtmak için saha çalışmalarımızı yoğunlaştırdık" açıklamasında bulundu.
Diğer taraftan, Mikrofinans Ordu Şubesi tarafından 1 Şubat 2013 tarihinde, Sırrıpaşa Caddesi Fidangör mevkisinde "Kadın El Ürünleri Kermesi" açıldı. 4 Mart 2013 tarihine kadar açık olacak "Kadın El Ürünleri Kermesi"nde, ev hanımları, aldıkları mikrokredilerle evlerinde yaptıkları yiyecek ve el işlerini kazanca dönüştürebiliyor. Mikrokredi kullanarak iş sahibi olan kadınlar adına düzenlenen kermeste, 1 ay boyunca el emeğini, göz nurunu sergileyecek olan hanımlar, bunların satışını da yaparak aynı zamanda aile ekonomisine de girdi sağlamış olacaklar.
Mikrokredi kullanan ev hanımları, "Çok memnunuz, bizi cesaretlendirip yüreklendiriyorlar. Evde yaptıklarımızdan da para kazanıyoruz. Bundan daha güzel ne olabilir ki" diyerek duygularını dile getirdiler.
(RCP-SLH-Y)

21.02.2013 13:24:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT