1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadına Yönelik Şiddete "hayır" Demek İçin Dans Ettiler

Kadına Yönelik Şiddete "hayır" Demek İçin Dans Ettiler

Kadına Yönelik Şiddete hayır Demek İçin Dans Ettiler
A+A-

Tüm Türkiye'de aynı anda kadına yönelik şiddete dur demek için düzenlenen dans etkinliğine Sakarya'da katılım az oldu. CHP'li kadınların etkinliğe katılması renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

Tüm Türkiye'de aynı anda kadına yönelik şiddete dur demek için düzenlenen dans etkinliğine Sakarya'da katılım az oldu. CHP'li kadınların etkinliğe katılması renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu.
Kadına yönelik şiddete dur demek için meydanlarda eylem yapan kadınlar hem dans etti hem de eğlendi. Adapazarı Kent Meydanı'nda da Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Kulübü önderliğinde gerçekleştirilen, "Kadına şiddete hayır" eylemine, üniversite öğrencilerinin yanı sıra CHP'li bayanlar katıldı.
Dans etkinliği öncesinde Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Kulübü üyesi Ecem Erarslan tarafından basın açıklaması okundu. Erarslan, "Bugün dünya genelinde, kadına yönelik şiddete dur demek için, düzenlenen etkinliği Sakarya'da gerçekleştiriyoruz. Sakarya'da ve tüm dünyada kadına yönelik şiddete son diyoruz ve bunu dans ederek tüm dünya ile aynı anda söylüyoruz. Kadına yönelik şiddetin son bir kaç yılda hızla artması, her üç kadından birinin yaşadığı şiddet sonucu ölmesi gibi yadsınamaz gerçeklerin nedenlerinin dünya genelinde bir milyar kadının bir araya getirilerek gündeme getirilmesi planlanıyor. 14 Şubat gününde bir milyar kişi yükselecek ve kadına yönelik şiddete dur diyecek. Biz bu etkinliği Sakarya'da düzenlemekten onur duyuyoruz. Bu ve benzeri eylemlerle farkındalık oluşturarak, bu gidişin son bulacağına inanıyoruz" dedi.
Erarslan, aynı zamanda yapılan etkinlikte Sakarya'nın mor rengi simge olarak seçtiğini belirtti.
CHP Adapazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Kahvecioğlu ise yapılan etkinliğe katılımın az olmasını eleştirerek, "Şiddeti gören kadınlar burada çıkıp oynayan yine kadınlar. Aslında burada erkekleri oynatmamız lazımdı. Kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Bu sabah yine bir kadına şiddet olayını duyduk İstanbul'da. Artık korkarak yaşamaya başladık. Bizim de kızlarımız var. Onlar için endişe ediyoruz. Şiddetin biran önce son bulmasını diliyoruz" dedi.
Etkinliğe katılan az sayıdaki bayan ise müzik eşliğinde dans etti. Kent Meydanı'nda düzenlenen etkinliği gören erkekler ise, bayanları meraklı gözlerle izledi. Etkinliğe katılan iki küçük çocuğun dans etmesi ise ilgi çekerken etkinlik yaklaşık 2 saat sürdü.
(SC-UU-ÖZ-Y)

14.02.2013 18:40:24 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT