1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadına yönelik şiddete cep telefonunda 'Kırmızı Işık'

Kadına yönelik şiddete cep telefonunda 'Kırmızı Işık'

Kadına yönelik şiddete cep telefonunda 'Kırmızı Işık'
A+A-

Kadına yönelik şiddete karşı Vodafone Türkiye 'Kırmızı Işık' uygulamasını başlattı. Şiddete maruz kalan kadınlar tek bir dokunuşla yardım çağırabilecek.

 

Vodafone Türkiye, Türkiye'de kadına yönelik şiddete karşı mobil iletişim teknolojisi 'Kırmızı Işık' uygulamasını hayata geçirdi. Kırmızı Işık uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor. Uygulama, her kesimden kadının kolayca anlayabileceği basitlikte geliştirildi. Acil durumlarda ulaşılması istenen 3 kişi tek tuşla kaydedilebiliyor ve 'Salla&Uyar' özelliği sayesinde telefonun sallanması ile kayıtlı kişilere mesaj ve konum bilgisi 'Acil SMS' olarak gönderiliyor. Ayrıca Alo 183, 155 Polis Imdat, Ambulans ve Jandarma acil numaraları da tek tuş ile aranabiliyor. 'Kırmızı Işık' uygulamasında, kadına en yakın ASPB Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi adresleri, başvurabileceği kuruluşlar ve haklarıyla ilgili bilgiler de bulunuyor.

'Kırzımı Işık' uygulamasının bugün düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, "Ekonomik ve sosyal kalkınmanın itici gücü konumunda bulunan telekomünikasyon sektörü ve 'bilgiye anında erişim' imkânı ile mobil iletişim teknolojileri, toplumsal dinamikleri, yaşantıları ve iş yapma biçimlerini kökünden değiştirebilecek çok güçlü bir potansiyel barındırıyor. Bu konuda bir dünya devinin iştiraki olarak bizim omuzlarımızdaki sorumluluk ise mobil iletişimin gücünü ülkemizde daha fazla birey için erişilebilir kılmak, sosyal inovasyon alanında örnek olacak atılımlarda bulunmak. Ticari faaliyetlerimizin yanı sıra sosyal yatırımlarımızla da, toplumumuzun gelişmesine, yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunma misyonuyla hareket ediyoruz. Başka bir deyişle mobil ile inovatif çözümlerle sosyal dönüşüme olumlu katkıda bulunuyoruz. Kadının sosyal ve ekonomik statüsünü yükselten çalışmalardan daha fazlasına ihtiyacı olduğunun da bilincindeyiz. Vodafone olarak kadına yönelik şiddetin ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal sorun olduğuna inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz dijital bağlantı çağında, bu olguyla mevcut yöntemlerle birlikte yeni ve inovatif enstrümanlar geliştirerek mücadele etmek son derece önemli. Vodafone Türkiye olarak sadece mahkemelerin uygun gördüğü kadınlar haricinde ihtiyacı olan tüm kadınlar için kadına şiddetin durdurulmasında etkili olacağına inandığımız Kırmızı Işık uygulamasını geliştirdik" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT