1. HABERLER

  2. Kadına Şiddete 'dans'lı Protesto

Kadına Şiddete 'dans'lı Protesto

Kadına Şiddete danslı Protesto
A+A-

Antalyalı kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kadına yönelik şiddeti dans ederek protesto etti. Dünyada 'One Billion Rising' adıyla yürütülen kampanya çerçevesinde 'Break the Chain (Zinciri Kır)

Antalyalı kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde kadına yönelik şiddeti dans ederek protesto etti.
Dünyada 'One Billion Rising' adıyla yürütülen kampanya çerçevesinde 'Break the Chain (Zinciri Kır)' adlı şarkıya özel koreografi hazırlayan Antalyalı kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde saat 12.00'de Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Önce ısınan kadınlar, daha sonra eğitmen eşliğinde hep birlikte dans etmeye başladı. Yaklaşık 2 bin kadının dansını izlemek için çok sayıda vatandaş da meydana akın etti.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen etkinlikte kadınlar, kendilerine yönelik şiddeti dans ederek protesto etti. Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Başkanı Perihan Akan, 200 ülkede 41 milyar kadının şiddete dur demek için ayağa kalktığını söyledi. Dans ile kadına karşı şiddeti protesto ettiklerini ifade eden Akan, "Türkiye'de de kadınlar günün anlam ve öneminin yanı sıra yapılan şiddeti dillendirmek için hep birlikte dans diyorlar" dedi.
Dünyada her yıl 5 bin kadının şiddet sonucu hayatını kaybettiğine dikkati çeken Akan, Türkiye'de son 9 ayda 125 kadın şiddet nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguladı.
'Eşit iş eşit ücret', 'Yaşasın kadın dayanışması', 'Susma haykır, şiddete hayır', 'Dayanışma gücümüz, özgürlük hakkımız' şeklinde sloganlar atan kadınlar, 2 saat süren danslı eylemin ardından dağıldı. Dans eden kadınlardan Özlem Yılmaz, etkinliğin çok anlamlı olduğunu belirterek, "Bu gösteri ile bir nebze de sesimizi duyurabiliyoruz. Maalesef her yerde kadına şiddet var. Bir nebze de olsa sesimizi duyurabildiysek bu bize yeter" diye konuştu.
Mügehan Set ise, dünyada 1 milyar kadının bugün şiddete karşı hayır dediğini hatırlatarak, "Şiddete maruz kalmak istemiyoruz. Kadına yönelik şiddete hayır diyoruz. Bu etkinlikle töre cinayeti, kadın şiddeti ve kadın ölümlerine dikkat çekmeyi hedefledik" şeklinde konuştu.
(İA-SK-CC-Y)

14.02.2013 15:15:54 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT