1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadın Cinayetlerine Tepki

Kadın Cinayetlerine Tepki

Kadın Cinayetlerine Tepki
A+A-

Van'da kadına yönelik şiddet ve kadın hakları konusunda çalışma yürüten VAKAD aktivisti Songül Özünver, Çaldıran'daki olayı çok vahim bulduklarını söyledi.

Van'ın Çaldıran ilçesinde iki kadının öldürülmesi olayına tepki gösteren Van Kadın Derneği (VAKAD) aktivisti Songül Özünver, "Ben yakınlarıyla görüştüm, onlar kavgayı aralamak isteyen kadınlardı, eskide kadın başörtüsünü kavganın içine atar kavga biterdi, şimdi kadınlar öldürülüyor, bunun üzerinde herkesin düşünmesi lazım" dedi.

Haber: Adil HARMANCI

Van'ın Çaldıran ilçesi Gülyolu Mahallesi'nde geçtiğimiz hafta çıkan arazi kavgasında 3 kişi hayatını kaybetmişti. Olayda 6 kişi de yaralanmıştı.

"KAVGAYI ÖNLEYECEKLERDİ"
Van'da kadına yönelik şiddet ve kadın hakları konusunda çalışma yürüten VAKAD aktivisti Songül Özünver, Çaldıran'daki olayı çok vahim bulduklarını söyledi.

Olayı araştırma imkanı bulduklarını belirten Özünver, şöyle dedi:
"Çaldıran'daki olay iki kadının öldürülmesi nedeniyle bizi de dernek olarak ilgileniyordu. Bu süre içinde olayı araştırma imkânım oldu, taraflarla, ailelerle görüşme imkânı buldum. Bu kadınlar kendilerini ortaya atıp kavgayı önlemek istemişler. Ne yazık ki, öldürülmüşler. Birinin 3 aylık, birinin de 15 günlük bebeği vardı."

"KÜLTÜRÜMÜZDE YOK!"
Kavgayı aralayan kadının öldürülmesi gibi bir tutumun bölge insanına has bir tutum olmadığını da ifade eden Özünver, şunları söyledi:

"Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla eskide kadın kavganın içine girdi mi, kavga orda biterdi. Başörtüsünü ortaya atar, herkes dağılırdı. Kadına karşı bir saygı vardı, bu bir kültürdü. Ama şimdi kadın öldürülüyor. Üstelik bu olay Ramazan gibi kutsal bir ayda oluyor, o yörenin insanları da çok inançlı. Ne hale geldik? Eskide o haldeydik şimdi kadınlar katlediliyor."

"EVDEKİLER DE ŞİDDETE YÖNELİYOR"
Bölgede ve ülkede yaşanan şiddet psikolojisinin aileler üzerinde de etkisini gösterdiğini belirten Özünver, şunları kaydetti:

"Bölgede yaşanan olaylar, sıradan insanı da etkiliyor. Herkes şiddete yöneliyor. Belki de erkeğin kadına karşı bu kadar acımasız duruma gelmenin esas nedeni de budur. Bu ortam değişmelidir, bu zihniyet değişmelidir." (Adil Harmancı - Prestij Gazetesi)

A+A-

HABERE YORUM KAT