1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. K Türü Yetki Belgesi Yenilemelerine Yeni Hak

K Türü Yetki Belgesi Yenilemelerine Yeni Hak

K Türü Yetki Belgesi Yenilemelerine Yeni Hak
A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı K Türü Yetki Belgeleri’nde yenileme hakkını kaybetmiş, yenileme süresinde bu işlemleri yapmamış gerçek ve tüzel kişilere yayınladığı yönetmelikle kolaylık sağladı.

WanHaber.com - Haber Merkezi

Buna göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik. 23.05.2013 tarih ve 28665 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlığın yayınladığı yönetmeliğe göre “Yetki Belgesi Yenileme süresini geçirerek, yetki belgesi yenileme hakkını kaybetmiş veya yetki belgesi iptal edilmiş olan K türü Yetki Belgesi sahibi gerçek veya tüzel kişilerin 30.04.2014 tarihine kadar yazılı olarak müracaat etmeleri halınde; yenileme hakkı kaybedilmiş veya iptal edilmiş olan yetki belgeleri ve yetki belgesi, geçerli tam ücretinin %25’i tutarında ücret tahsil edilmesi ve yönetmelikte ön görülen diğer şartların sağlanması kaydıyla baş vuranlar adına yeniden düzenlenecektir” denilmektedir.

Van TSO tarafından yapılan açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından alınan bu kararın çok önemli olduğu, birçok nakliyecinin bu sebepten dolayı mağdur olduğu belirtilerek “K Belgelerinde yenileme dönemi, Van’da deprem olduğu döneme denk geldi. Dolayısı ile bir çok nakliyeci deprem nedeniyle kenti terk ettiği için, ev ve işyerleri zarar gördüğü için gerekli çalışmayı yapamadı. Yenileme yapamayan birçok insan mağdur oldu. Büyük paralar ödedikleri K Türü Yetki Belgeleri iptal oldu. Ancak şikayetlerin artması ve bakanlığın bu şikayetleri dikkate alarak böyle bir düzenleme yapması, Taşıma Yetki Belgesi sahipleri için çok önemli bir kazanım sağlayacaktır. Bizlerde bu durumda olan üyelerimizin, Nakliyeci esnafının ortaya çıkan bu olumlu durumu değerlendirmesini, gerekli çalışmaları yaparak, tekrar belge sahibi olmaları fırsatını iyi değerlendirmelerini bekliyoruz” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT