1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Koç, Madencilere Baş Sağlığı Ve Şifa Diledi

Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Koç, Madencilere Baş Sağlığı Ve Şifa Diledi

Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Koç, Madencilere Baş Sağlığı Ve Şifa Diledi
A+A-

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilcisi Şaban Koç, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait kömür ocağında 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen metan gazı püskürme

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilcisi Şaban Koç, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait kömür ocağında 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen metan gazı püskürmesi sonucu hayatını kaybeden 8 madenciye Allah'tan rahmet ve ailelerine başsağılığı dileyerek, yaralanan madenciye de acil şifalarda bulundu.
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Zonguldak İl Temsilcisi Şaban Koç yaptığı açkılamada, kömür madenciliğinin riskli bir iş olduğunu, ancak kazaların olağan ve kader olmadığını, bilimsel ve teknolojik gelişmelerden uzak, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yeterince alınmadığını belirtti. Koç, "Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait kömür ocağında 7 Ocak 2013 tarihinde meydana gelen metan gazı püskürmesi sonucu 8 madencimiz hayatını kaybetmiş, 1 madencimiz de ağır yaralanmıştır. Öncelikle tüm halkımıza ve kaybettiğimiz madencilerimizin yakınlarına baş sağlığı diliyor, yaralı madencimize geçmiş olsun diyoruz. Olay, eksi 630 kotunda galeri açma ve diğer yer altı hazırlık işlerini yürüten taşeron firma Star Madencilik şirketine bağlı işçilerin çalıştığı 14 m2 kesitte sürülmekte olan galeride meydana gelmiş olup; ani metan gazı degajı (püskürmesi) sonucu meydana gelen boğulma ve akabinde galeride meydana gelen göçük nedeniyle madencilerimiz hayatlarını kaybetmiştir. Galeri açma çalışmaları sırasında, kazılacak kısma doğru (ilerleme yönünde) yeteri kadar degaj sondajları yapılarak kömürün bünyesinde veya yan kayacında, birikmesi muhtemel gazın kontrollü şekilde tahliye edilip arın rahatlatıldıktan sonra çalışmaların sürdürülmesi gerekirken, belirli bir basınç altında bulunan metan gazı (CH4) püskürmesinin meydana gelmesi, kesin olmamakla birlikte buna uyulmadığına dair kuşkuları arttırmaktadır. Aynı kömür işletmesinde, 3 Mart 1992 yılında meydana gelen grizu patlamasında 263 madencimiz yaşamını yitirmişti. Bu olay maalesef ülkemiz kömür madenciliği tarihinin en büyük 'kaza'larından birisi olmuştur. Bizler, TMMOB ve Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, bütün madencilik faaliyetlerinin özellikle de kömür madenciliğinin riskli bir iş olduğunu, ancak kazaların olağan ve kaderimiz olmadığını, bilimsel ve teknolojik gelişmelerden uzak, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yeterince alınmadığını, maden ocaklarında hemen her yıl yaşanan, kazaların bilimsel ve teknik alt yapı eksikliği kadar, madencilik alanında uygulanan özelleştirme ve taşeronlaştırmanın getirdiği yanlış politikaların bir sonucu olduğunu her platformda ifade edeceğimizi bir kez daha belirtiyor, yaşamını yitiren madencilerin ailelerinin acılarını paylaşıyor ve yaralı madencimize acil şifalar diliyoruz" dedi.
(OA-OA-Y)

09.01.2013 17:47:42 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT