1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Jandarmadan Sinop Hatırası

Jandarmadan Sinop Hatırası

Jandarmadan Sinop Hatırası
A+A-

Sinop'un tarihi ve kültürel değerleri ile eşsiz doğası, Sinop İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan bir çalışmayla hediyelik 'çini tabak' içine sığdırıldı. Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Alba

Sinop'un tarihi ve kültürel değerleri ile eşsiz doğası, Sinop İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan bir çalışmayla hediyelik 'çini tabak' içine sığdırıldı.
Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Osman Coşkun'un girişimleriyle özel olarak Gerze'de hazırlatılan jandarma logolu Sinop tabakları, kente gelen önemli misafirlere hediye edilecek. Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti yönetiminin kendisini ziyareti sırasında yapılan çalışmayı basın mensuplarıyla paylaşan Albay Coşkun, Sinop'u gelen misafirler için özel olarak işlemeli Sinop Tabağı hazırlattıklarını söyledi. Coşkun, "Sinop çok eski yerleşim alanlarından birisi. Dolayısı ile Sinop'un tarihsel anlamda büyük çok ciddi önemi var. Bunun yansıtılması lazım. 4 bin yıllık bir tarihi olan bir kentin yansıtılması ve ön plana çıkartılması gereken çok önemli değerleri var. Mesela amforalar. Sizin bizzat Sinop adıyla anılan bir amforanız var. Bu bilimsel literatüre geçmiş. Sinop amforaları ile tarihte kentimizden zeytinyağı ve şarap ihraç edilirmiş. Bu değerlerimiz arasında Sinop'a ismini veren Sinope var. Yine bunlar arasında yunus ve kartal figürlerinin içinde bulunduğu tarihi Sinop parası var. Burada kartal cesaret ve bağımsızlığın simgesi. Yunus ise bolluk ve bereketin sembolü. Binlerce yıllık Sinop Kalesi var. Biz bu değerlerimizi, hazırlattığımız bu özel hediye tabakta yer verdik. Bu çalışmayla en orijinal şekliyle Sinop'a has bir simgemiz olacak" dedi.
(SER-SLH-Y)

18.01.2013 15:27:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT