1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Jandarma Ve Sivil Savunma Uludağ'da Kaybolmalara Karşı 24 Saat Nöbette Bursa

Jandarma Ve Sivil Savunma Uludağ'da Kaybolmalara Karşı 24 Saat Nöbette Bursa

Jandarma Ve Sivil Savunma Uludağda Kaybolmalara Karşı 24 Saat Nöbette  Bursa
A+A-

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ'da kış sezonunun açılmasıyla birlikte gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Vali Harput, yaptığı açıklamada, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da kış sezonu ile b

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ'da kış sezonunun açılmasıyla birlikte gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.
Vali Harput, yaptığı açıklamada, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da kış sezonu ile beraber valiliğimizin himayesinde yerli ve yabancı turistlerin emniyetle Uludağ'da tatillerini geçirebilmeleri için her türlü tedbirler tarafımızdan alınmıştır. Kayak yaparken sık sık kaybolmalar oluyor. Valiliğimizin bütün birimleri 12 ay görev yapan kurumlardır. Bu müesseselerimiz, kış mevsiminde adeta alarma geçmişlerdir. İzinleri tamamiyle kaldırılmıştır. Jandarmamızın özellikle iki adet kurtarma timi İl Özel İdaresi bütçemizden de yapmış olduğumuz gerek elbise takviyesi, gerek araç ve malzeme takviyesi ile Türkiye'mizin en profesyonel ve en donanımlı kurtarma birliğidir. Büyük bir inanç ve cesaretle hizmet yapıyorlar. Yine sivil savunma, afet kurtarma birliklerimiz jandarmamız ile omuz omuza çalışmalarını sürdürmektedir" dedi.
Vatandaşlardan zor durumda kaldıklarından 156'yı aramalarını isteyen Harput, "Uludağ'a gelecek vatandaşlarımızın herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya geldiklerinde özellikle 156 gibi çok pratik aranacak bir telefonu arayarak hemen yardım istemeleri talep ediyoruz. Burada vatandaşlarımdan özellikle bir ricam var. Zaman zaman karşı karşıya kaldığımız acı olaylarda şu tür yanlışlıklar yaşıyoruz. Dağda kaybolan bir vatandaşımız arandığında kendisinden bulunduğu yerin koordinatları isteniyor. Bu vatandaşımız olabildiğince bu bilgiyi verdikten sonra bulunduğu yerden ayrılmaması lazım. En geç yarım saat içerisinde oraya icabında helikopter ile kurtarma birliğini götürebiliriz. Ancak zaman zaman bizden yardım isteyen vatandaşlarımız yardım istedikten sonra bulunduğu yeri terk ediyor. Zaten yolu kaybettiği için daha uzaklara gidiyor ve vatandaşımızı bulmak bazen mümkün olmayabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda bu şekilde defalarca bulunduğu yeri terk ettiği için bulunamayıp hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmuştur. İkincisi, vatandaşımız bazen kendi imkanlarıyla paniğe düşüp kaybolduğunu zannediyor, jandarmayı ve arama kurtarma birliğini haberdar ediyor. Vatandaşı kurtarmaya arama kurtarma birliğimiz ve jandarmamız gidiyor, fakat vatandaşımız daha sonra doğru yolu buluyor ve kurtuluyor, ama kurtulduğunu bildirmiyor. Ekipler saatlerce boşuna onu arıyor" diye konuştu.
(MŞ)

21.12.2012 15:34:17 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT