1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İzmir Tabip Odası, "doktor Raporu İşkenceyi Gizledi" İddialarını Yalanladı

İzmir Tabip Odası, "doktor Raporu İşkenceyi Gizledi" İddialarını Yalanladı

İzmir Tabip Odası, doktor Raporu İşkenceyi Gizledi İddialarını Yalanladı
A+A-

İzmir Tabip Odası, geçtiğimiz günlerde bir karakoldaki dayak iddialarının ardından adli rapor düzenlenmek üzere mağdurun hastaneye getirildiği, mağdurdaki darp izlerinin düzenlenen adli rapora yazılma

İzmir Tabip Odası, geçtiğimiz günlerde bir karakoldaki dayak iddialarının ardından adli rapor düzenlenmek üzere mağdurun hastaneye getirildiği, mağdurdaki darp izlerinin düzenlenen adli rapora yazılmadığı ve işkencenin gizlendiği haberlerinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada, "İlgili mevzuat gereği, disiplin soruşturmasının gizli olması ve sadece taraflar açısından aleniyet taşıması nedeniyle, dosya içeriği, adli raporlar, bilirkişi görüşü, adli rapor düzenlenmesi aşamasında hastanın ve hekimin tutumu ve sair konulardaki bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması mümkün olamamaktadır. Ancak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına, kamuoyunda da oldukça fazla tartışılan bu konuyla ilgili bazı bilgilerin, soruşturmanın gizliliği esasına uyulmak kaydıyla kamuoyu ile paylaşılması gerekliliği doğmuştur. Basında yer alan bilgilerin aksine, hekim tarafından düzenlenen adli raporda, mağdurda tespit edilen darp izleri raporda belirtilmiştir. Hekimin darp bulgularını gizlemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Adli raporların düzenlenmesinde uyulması gereken usul ve esaslara uymadığı iddiasıyla ilgili hekim hakkında başlatılan soruşturma sonucunda, İzmir Tabip Odası Onur Kurulu, adli raporun düzenlenmesinde uyulması gerekli bazı usul ve esaslara uymadığı gerekçesiyle hekimin cezalandırılmasına karar vermiştir. İzmir Tabip Odası Onur Kurulu, hekimin daha önce herhangi bir disiplin cezası almamış olmasını ve soruşturma raporunda yer verilen değerlendirmeleri dikkate alarak, 6023 sayılı Yasa ve TTB Disiplin Yönetmeliği'nin verdiği yetkiye dayanarak yönetmelikte para cezası olarak öngörülen cezanın bir altı olan uyarı cezasının uygulanmasına karar vermiştir. Bu karara, taraflarca itiraz olduğu takdirde, hukuki süreç Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu nezdinde devam edecektir" denildi.
(FS-ERG-Y)

19.12.2012 17:01:54 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT