1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstihbarat Van'ı da uyardı: Dikkatli olun!

İstihbarat Van'ı da uyardı: Dikkatli olun!

İstihbarat Van'ı da uyardı: Dikkatli olun!
A+A-

İstihbarat birimlerinden edinilen bilgilere göre Van başta olmak üzere 81 il valiliğine PKK saldırı düzenlenebileceğine dair uyarı yapıldı.

İstihbarat birimlerinden gelen uyarı üzerine polis ve Jandarma PKK'nın “başkaldırı” anlamına gelen saldırılarına karşı ülke çapında alarma geçirildi.  

Sözcü gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre alınan istihbari bilgiler üzerine özellikle Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya gibi metropol şehirlerde olası “fedai” eylemlere dönük güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartıldı. Polis ve jandarma ekipleri bombalı araçlar ile canlı bombaların peşine düştü.

"Kayyum" atamalarına tepki olabilir

İçişleri Bakanlığı'nın 24'ü HDP-DBP'li belediyenin yönetimine “kayyum” atamasının ardından Kandil'deki Yürütme Konseyi'nin örgüt mensuplarına “Serhildan'ı başlatın” talimatı verdiği belirlendi. 

Kayda alınan telefon görüşmelerinden PKK'nın Kuzey Irak ve Cerablus'a düzenlenen askeri harekatlar ile kayyum atamasına misilleme olarak şehirlerde “sansasyonel” eylemler yapılmasını istediği tespit edildi.

Özel araçlara ve Otobüslere takip

Polis ve jandarma timleri doğu-güneydoğu bölgesinde il çıkışlarında, batı illerinde ise şehir girişlerinde arama ve kontrol noktaları oluşturdu. Sınır illeri ile Güneydoğudan metropol kentlere gelen özel araçlar ile otobüsler sıkı takibe alındı. Patlayıcı madde dedektör köpekleri de şüpheli görülen yolcuların otobüslerdeki bagajlarını kontrol etmek için görevlendirildi.

Canlı bomba olabilir

Güvenlik güçleri, şehir giriş ve çıkışlarında yaptıkları yol uygulamalarında canlı bomba olabileceği yönünde haklarında istihbarat bulunan PKK mensuplarının izini sürüyor. Bombalı eylemde kullanılmasından şüphe duyulan araçların tüm bölmeleri de dedektör köpeklerce taranıyor. 24 saat esasına göre sürdürülen arama-kontrol faaliyetlerinin ikinci bir emre kadar devam etmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: Milliyet

A+A-

HABERE YORUM KAT