1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "İstifası altın fırsat oldu"

"İstifası altın fırsat oldu"

"İstifası altın fırsat oldu"
A+A-

Rus RT televizyonuna konuşan eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının Türkiye’nin Rusya ve diğer ülkelerle ilişkileri düzeltmesi açısından ‘altın bir fırsat’ yarattığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği özür mektubunu değerlendiren Yakış, “Başbakanlık görevinde yaşanan değişim dış politika alanında yeni inisiyatiflerin başlatılması açısından altın bir fırsat oldu” dedi.

“Davutoğlu dış politikaları değiştiremezdi çünkü onları başlatan kişiydi. Öte yandan yeni bir başbakan olması Türkiye’nin sahadaki gerçeklere göre dış politikasını düzenlemesi açısından altın bir fırsat. Ve Türkiye de şu anda Rusya ve İsrail’le bunu yapıyor” diye konuşan Yaşar Yakış, Türkiye’nin özür dilemesinin olumlu bir adım olduğunu belirterek şunları söyledi:

'RUSYA'NIN DA OLUMLU YANIT VERMESİNİ BEKLİYORUM'

“Geç olması hiç olmamasından iyidir. Keşke olayın başında bu yapılabilseydi, o zaman bu zorlukları yaşamak zorunda kalmazdık.”

Rusya’nın da Türkiye’ye olumlu yanıt vermesini beklediğini kaydeden Yakış, iki ülkenin krizden yavaşça çıkacağını belirtti. Eski bakan, ilişkilerin düzelmesinin iki ülkenin de çıkarına olduğunu vurguladı.

KAYNAK: SPUTNİK

A+A-

HABERE YORUM KAT