1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İşte Ezidilerin son kararı!

İşte Ezidilerin son kararı!

İşte Ezidilerin son kararı!
A+A-

Şengal'in Peşmergeler tarafından 13 Kasım'da IŞİD'ten kurtarılmasıyla gözler k 15 ay önce kaçarak Diyarbakır'a sığınan Ezidilere çevrildi. Ancak Ezidiler, Şengal'e dönmeyeceklerini Avrupa'ya gideceklerini açıkladılar.


Irak'ta, Kürt güçleri tarafından 13 Kasım'da IŞİD'ten kurtarılan Şengal (Sincar) bölgesinden yaklaşık 15 ay önce kaçarak Diyarbakır'a sığınan Ezidiler, ilçenin kurtarılmasından sonra Şengal'e dönmeyeceklerini Avrupa'ya gideceklerini söyledi. Kampta kalan 5 bin kişiden yaklaşık 2 bin 500'ü bugüne kadar Avrupa ülkelerine gitmek için kamptan ayrılırken, bugün de kamptan ayrılan bir Şengal'li kurtarılan Şengal'e dönmeyeceğini, orada hiç bir geleceklerinin bulunmadığını belirterek, "Şengal'e gitmekten ise, Ege'nin sularında boğulmayı tercih ederim" dedi. Kampta kalan diğer Şengalliler ise, Şengal bölgesinde yabancı bir devlet tarafından korunma sağlanmadan oraya dönmeyeceklerini, çünkü artık Irak'a güvenmediklerini söylediler.

Irak'ta, 2 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD'in işgaline uğrayan ve yaklaşık 15 ay sonra 14 Kasım'da Kürt güçlerinin gerçekleştirdiği büyük bir operasyon ile IŞİD'ten temizlenen Şengal bölgesindeki köylerde operasyonlar sürerken, IŞİD'ten kaçan binlerce Ezidi Şengal'in kurtarılmasına rağmen Şengal'e dönmek istemediklerini belirtiyor. 

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesine ait Şengal kampında kalan yaklaşık 5 bin Ezidi'den 2 bin 500'ü bugüne kadar Avrupa ülkelerine gitmek için kamptan ayrılırken, kalanların büyük çoğunluğu ise dönmek istemiyor. Şengal'in IŞİD'ten temizlenmesine çok sevinmeyen gençler, Şengal'de kendileri için artık bir gelecek görmediklerini, atalarının bugüne kadar 74 kez kıyıma uğradıklarını, bu kıyımın 75'inci kez olmayacağının garantisini kimsenin veremeyeceğini söyledi. Şengal'de hiç bir şeylerinin kalmadığını ve geleceklerinin Avrupa'da olduğunu söyleyen Ezidiler bu nedenle Irak'a dönmeyeceklerini belirtiler.

Yabancı ülkenin güvencesi ve güvenliği ile dönebiliriz

Şengal ve Irak'taki gelişmeleri çadırlardaki televizyonlarda izleyen yaşlı Ezidiler ise, bugüne kadar başlarına gelen o kadar büyük felaketlerden sonra yeniden o topraklara dönmek istemediklerini ifade ederek, "IŞİD bize saldırdığında komşumuz olan Arap köylerinin desteği ve yardımı ile saldırdı. Bu saatten sonra biz onlara nasıl güveneceğiz. Biz de artık çocuklarımız gibi Şengal'e dönmek istemiyoruz. Ama, yabancı bir devlet orada güvence verip Ezidilerin güvenliğini sağlarsa belki viran olmuş topraklarımıza dönebiliriz. Yoksa artık Irak halkına güvenmiyoruz ve dönmek istemiyoruz" diye konuştular. Kampta kalan gençlerde, Şengal'in IŞİD'ten temizlenmesinin kendileri için pek bir anlam ifade etmediğini çünkü, kendilerinin artık Irak topraklarında bir gelecek görmediğini ve Avrupa'ya gitmek istediklerini söyledi.

"Şengal'e dönmekten ise Ege'nin sularında boğulmayı tercih ediyorum"

Şengal kampında kalan yada misafir olarak gelen çok az sayıda kişi yakınlarının orada bulunması nedeniyle Şengal'e dönmek için hazırlık yaparken, her gün kampın önüne gelen otobüslere ise Avrupa'ya gitmek isteyenler binerek kamptan ayrılıyor. Eşi ve çocukları ile bavullarını hazırlayıp Avrupa'ya gitmek için İstanbul'a hareket eden bir Şengalli ise, "Şengal bizim için 3 Ağustos'taki IŞİD saldırısı ve orada Peşmerge tarafından korumasız bir şekilde bırakılmamız ile bitmiştir. Artık oraya dönmek istemiyorum. Şengal'in etrafındaki bütün köyler ve yerleşim birimleri Arap köyleridir. Ben Şengal'e dönmekten ise Ege'nin sularında boğulmayı tercih ederim" dedi. Kamptan ayrılık vakti geldiğinde Avrupa'ya belirsiz bir yolculuk yapanlar ile kalanlar arasında duygusal anlar yaşandığı görüldü.

A+A-

HABERE YORUM KAT