1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşsizlik maaşı ne kadar olacak?

İşsizlik maaşı ne kadar olacak?

İşsizlik maaşı ne kadar olacak?
A+ A-

2016'da işsizlik maaşı ne kadar olacak sorusu nihayet cevap buldu. Aylardır işsizlik maaşı üzerinde devam eden çalışmalarda sona doğru gelindi.

Hükümet işsizlik maaşı için kolları sıvadı.İşinden olana hem daha uzun süre hem de daha fazla para imkanı sağlayarak 3 bin lira maaş alanın işsizlik maaşı 2 bin 100 liraya çıkacak.

Mevcut sistemde, işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alıyor. Bu şartları taşıyanlar kıdemlerine göre 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyor.

ÖDEME ŞARTI ESNETİLİYOR

Halen işsizlik maaşı da damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 653, en yüksek ise bin 307 lira seviyesinde. Şimdi bu sistem değişiyor. Edinilen bilgiye göre; yeni düzenlemeyle prim ödeme şartı esnetilecek. İşten ayrılmadan öncesi son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresi 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı da 300'e düşürülecek.

ÖDEME SÜRESİ ARTIYOR

Ödeme süresi artıyor İşsizlik maaşı almak kolaylaştırılırken, ödeme süresi de 10 aydan 15 aya çıkacak. Ayrıca işsizlik maaşı da yükseltilecek. Yeni sistemle örneğin; 3 bin lira maaş alan bir işsize bu tutarın yüzde 60-70'i işsizlik maaşı olarak ödenecek. Normalde bu kişinin alabileceği en yüksek tutar bin 307 lira iken, düzenleme ile 2 bin 100 liraya çıkabilecek. En düşük işsizlik maaşının da net bin 300 lira olması planlanıyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT