1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Isparta'da Kanser Görülme Oranı

Isparta'da Kanser Görülme Oranı

Ispartada Kanser Görülme Oranı
A+A-

Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta Halk Sağlığı Müdürü Dr. Meral Kişioğlu'nu ziyaret etti. Ziyarette konuşan Vali Oğuz, geçtiğimiz ay gündeme gelen kanser vakalarının arttığı yönündeki iddiaları yal

Isparta Valisi Memduh Oğuz, Isparta Halk Sağlığı Müdürü Dr. Meral Kişioğlu'nu ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Vali Oğuz, geçtiğimiz ay gündeme gelen kanser vakalarının arttığı yönündeki iddiaları yalandı. Isparta'daki kanser görülme oranlarının Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirten Oğuz, "Yaklaşık iki aydır bu konu üzerinde bilimsel çalışmalar yapıldı.Türkiye genelindeki istatistikler değerlendirildi. 5-6 senedir Isparta genelinde görülen kanser vakaları tek tek istatistiki değerlendirmeye tabi tutuldu ve memnuniyetle şunu gördük ki Türkiye genelinde kentsel bölgelerde kanser oranı binde beş kırsal da binde üç oranında görülüyor. Isparta da bunun bazen binde bir bazen de binde birin altında. Hatta 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında binde bir civarında. Türkiye oranının üçte bir oranından daha az olduğunu memnuniyetle gördük. İnşallah bu daha da azalır. Kanser vakıalarında Isparta da artış söz konusu değil hatta Türkiye ortalamasının çok altında" dedi.
RADYASYON KONUSUNDA HALK RAHAT OLSUN
Isparta'nın radyasyon konusunda halk sağlığını tehdit eden bir söz konusu olmadığını belirten Vali Oğuz, "Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile yazışmalarımız oldu Oradan da resmi cevap geldi. İşte oradan aldığımız sonucu Isparta da halk sağlığı açısından radyasyon oranı itibarı ile herhangi bir şekilde tehdit edici bir hususun bulunmadığı ortaya çıktı. Yani radyasyon konusunda da Isparta atmosferinde halkı rahatsız edecek hiçbir husus yoktur. Bu da en üst bilimsel kurulun raporu ile belirlenmiştir" ifadesini kullandı.
(FK-Y)

10.01.2013 17:56:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT