1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Isparta'da Filografi Sergisi

Isparta'da Filografi Sergisi

Ispartada Filografi Sergisi
A+A-

IYAŞPAK AVM'de Isparta'nın ilk filografi ustası unvanına sahip olan Uğur Gökçebay tarafından filografi (çivi üzerine tel sarma) sergisi açıldı. Türkiye'de de çok az sayıda kişinin yapabildiği filog

IYAŞPAK AVM'de Isparta'nın ilk filografi ustası unvanına sahip olan Uğur Gökçebay tarafından filografi (çivi üzerine tel sarma) sergisi açıldı.
Türkiye'de de çok az sayıda kişinin yapabildiği filografi sanatının ustalarından biri olan Uğur Gökçebay, Isparta'da bu işi yapan ilk ve tek kişi olduğunu belirtti. Söz konusu sergide çividen ve ipten yapılan hat yazıları, amblem gibi eserler, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Gökçebay, filografi sanatı ile ilgili olarak, "Orta Doğu'da doğmuş ve Avrupa'dan uzak doğuya kadar yayılmış ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatıdır. Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır.Çivi ve tel, her ikisinin maharetli ellerde şekillendiği bir el sanatı diyebiliriz. Yine filografiyi çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görünüm kazandırılması işlemi olarak tanımlayabiliriz" dedi.
Toplam 18 eserin bulunduğu sergi 6 Ocak tarihine kadar açık kalacak.
(FK-SK-Y)

04.01.2013 17:54:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT