1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Isparta Çöpten Enerji Üretecek

Isparta Çöpten Enerji Üretecek

Isparta Çöpten Enerji Üretecek
A+A-

Göller Bölgesi Belediyeler Birliği Düzenli Çöp Depolama Alanı Tesisleri'nde çöpten enerji ve gaz üretimi sağlayacak proje için ihale aşamasına gelindi. Dünyaya da örnek olması amaçlanan proje ile he

Göller Bölgesi Belediyeler Birliği Düzenli Çöp Depolama Alanı Tesisleri'nde çöpten enerji ve gaz üretimi sağlayacak proje için ihale aşamasına gelindi.
Dünyaya da örnek olması amaçlanan proje ile hem çevre kirliğinin önüne geçilmesi hem de ekonomik girdi sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi. Çöp Deponi Alanı'ndan 20 KW'lık enerji üretileceği, çöp miktarının ise 100 birimden 5 birime düşeceği belirtildi. Projeye göre çöp alanındaki atıklar hem bertaraf edilecek, hem de çöp reaktörlerden geçirilerek çöp hacmi yüzde 95 oranında azaltılacak.Geriye kalan yüzde 5'lik dilim ise kül şekline dönüşürken, ortaya çıkacak olan yüzde 5'lik dilim çeşitli alanlarda da kullanılabilecek. Yüksek derecede gazlaştırma (proliz) şeklinde uygulanacak sistemle, çöpler 2000 ila 2500 derece arasında bir ısıya tabi tutularak, çöpün yüzde 95 oranında gazlaştırılması, yüzde 5 oranında da küle dönüştürülmesi hedefleniyor.
İHALE KARARI İMZALANDI
Proje hale aşamasına getirilirken, Göller Bölgesi Belediyeler Birliği Encümen Başkanı ve Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile Encümen Üyeleri tarafından alınan ihale kararı imzalandı. Encümende bulunan Isparta, Senirkent, Eğirdir, Atabey ve Büyükkabaca Belediye başkanlarınca imzalanacak olan karar için Isparta Belediye Başkanı Günaydın'ın makamında bir araya gelindi. Atabey ve Büyükkabaca Belediye Başkanları Ali Bal ve Ali İhsan Temuçin'in işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılamadığı imza töreninde Senirkent Belediye Başkanı Hüseyin Baykal, Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral ile Göller Bölgesi Belediyeler Birliği Meclis Başkanı ve aynı zamanda Gönen Belediye Başkanı Mete Elçim hazır bulundu.
ÇÖP SORUNU ORTADAN KALKIYOR
Isparta Belediye Başkanı Günaydın 1.5 yılı aşkın bir süredir proje ile ilgili olarak teknik araştırmaların yapıldığını ve projenin ihale aşamasına getirildiğini söyledi. Özel bir sistemle uygulanacak olan projenin Türkiye'de ilk olacağını ve dünyaya da örnek teşkil edeceğini belirtti. Çöpten enerji üretim projesinin karşılığında 20 KW'lık bir enerji üretileceğini dile getiren Başkan Günaydın, çöpün de bu sayede yüzde 95 oranında enerjiye dönüştürülmüş olacağını aktardı. Türkiye'de 16 çöp deponi alanı olduğunu ve bunlardan birisinin de Isparta'da bulunduğunu dile getiren Başkan Günaydın, maddi olarak da buradan ödüle layık görüldüklerini ancak bunun kendileri için yeterli olmadığını ve daha güzel projelere imza atmak istediklerini belirtti.
Projenin gerçekleştirilebilmesi için en kısa zamanda ihaleye çıkılacağını ve ihalenin de şubat ayı içerisinde yapılabileceğini söyleyen Başkan Günaydın, "Kurulacak olan sistem Türkiye'de ve dünyada en gelişmiş sistem olacak. Göller Bölgesi Belediyeler Birliği'ne üye belediye başkanlarımızla bugün bu imzayı atıyoruz. Isparta'mıza ve Türkiye'mize bu projemiz hayırlı olsun" dedi. Projenin hayata geçmesiyle birlikte hem çöpten enerji üreteceklerini, hem çöp miktarlarının azalacağını, hem de doğaya katkıda bulunmuş olacaklarını dile getiren Başkan Günaydın, "Bölgemizin de çöp sorununu tamamen çözmüş oluyoruz ve ayrıca da maddi gelir elde etmiş oluyoruz. Türkiye'nin de önünü açacak bir projedir. Hedefimiz büyük" şeklinde konuştu.
(FK-SK-Y)

29.01.2013 14:46:03 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT