1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İspanya Türkiye’ye Patriot Gönderecek

İspanya Türkiye’ye Patriot Gönderecek

İspanya Türkiye’ye Patriot Gönderecek
A+A-

İspanya, Hollanda’nın NATO’nun savunma katkısı olarak Türkiye- Suriye sınırında konuşlandırdığı Patriot füzelerini çekme kararı üzerine, bölgeye bir anti balistik füze bataryası göndereceğini açıkladı.

Türkiye’nin Suriye’den gelebilecek saldırılara karşı savunma talebi üzerine 2013 yılı başında ABD, Hollanda ve Almanya bölgede personeli ile birlikte ikişer Patriot füze bataryası konuşlandırmışlardı.

İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes, dün parlamento savunma komisyonunda bilgi verirken, “Almanya ve ABD ile aynı sayıda (batarya) ile biz de işbirliğine katılacağız” dedi.

Morenes, sistemlerin çalıştırılması için 130 İspanyol askerinin de Türkiye’ye gönderileceğini bildirdi.

İspanya, 2003 yılında başlayan Irak savaşının koalisyona asker veren ülkeler arasında olmasına rağmen, bu katkısını bir yıl sonra meydana gelen hükümet değişikliği üzerine geri çekmişti. Madrid son yıllarda bu tür askeri operasyonlara katılmaya istekli görünmüyor.

Morenes, Irak ve Suriye’deki İslam Devleti militanlarına karşı ABD’nin önderliğinde oluşturulan koalisyona katılma konusunda hükümetin henüz karar vermediğini söyledi.

Hollanda, Patriot bataryalarını Türkiye’de konuşlu tutmak için yeterli kaynağı olmadığı gerekçesiyle, füzelerini 2015 Ocak ayı sonunda çekeceğini açıklamıştı. (Reuters)

A+A-

HABERE YORUM KAT