1. HABERLER

  2. İşletmelerinin Elektriğini Gün Işığıyla Karşılıyorlar

İşletmelerinin Elektriğini Gün Işığıyla Karşılıyorlar

İşletmelerinin Elektriğini Gün Işığıyla Karşılıyorlar
A+A-

Bartın'da, bir işletmeye kurulan enerji sistemiyle birlikte işletmenin elektrik ihtiyacı gün ışığıyla karşılanıyor. Bartın'da, beş katlı bir işletmeye kurulan Solar enerji sistemi ile işletmenin el

Bartın'da, bir işletmeye kurulan enerji sistemiyle birlikte işletmenin elektrik ihtiyacı gün ışığıyla karşılanıyor.
Bartın'da, beş katlı bir işletmeye kurulan Solar enerji sistemi ile işletmenin elektrik ihtiyacı ücretsiz karşılanıyor. Entegrasyon sistemi ile Türkiye'de bir ilke imza attıklarını iddia eden genç işadamı Muhsin Çimke, kurduğu sistemle Türkiye'nin enerjide dışa bağımlığının son bulması için 10 yıllık çalışma sonucunda son noktaya gelindiğini açıkladı. Çimke, bir işletmeye yaptığı çalışmada amacın firmanın çok düşük maliyetler ile enerji ihtiyacını karşılaması olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Solar enerji sistemi ve güneş enerjisi ile çalışan bir sistem kurduk. Kurduğumuz sistemin farkı çok daha küçük bir panelle çok yüksek voltlara ulaşabilmemizdir. Sistemin asla kendini kapatmamasıdır. Enerji kaybı veya enerjinin kesilmesi gibi bir olay mümkün değildir. Sistem 64 KW olarak tasarlandı. 64 KW olarak yaptığımız sistem şu an 32 KW olarak devreye alındı. Burada amacımız enerjide dışa bağımlılığın önüne geçmek ve aynı zamanda Türk girişimcilere önderlik etmektir."
On yıldır bu sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Çimke, şunları söyledi: "10 yıl sonra geldiğimiz çalışma neticesinde Solar enerji sisteminde dünyada eşi olmayan bir sistemi ortaya çıkarmış bulunmaktayız. Solar entegrasyon sistemi olarak bilinen bir sistemdir. Sistemin ayrı bir özelliği internet ve cep telefonu ortamıyla kontrol altında tutulmasıdır. Fazla olan enerji ise, enerji nakil hattına anlaşmalı olduğumuz enerji kurumuna satışının gerçekleştirilebilmesidir. Bunun için enerji nakil hattının sahibi ile ara bir sözleşme hazırlanması gerekiyor. Fabrikaların tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir sistemdir. İstenildiğinde, bin kw istenildiğinde 500 kw'ya kadar devletin vermiş olduğu limit kullanılabilir."
(DK-OA-HO-Y)

18.01.2013 11:59:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT

2 Yorum