1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Işık: Van'a Yatırım İçin Ciddi Teşvik ve Destek Veriyoruz

Işık: Van'a Yatırım İçin Ciddi Teşvik ve Destek Veriyoruz

Işık: Van'a Yatırım İçin Ciddi Teşvik ve Destek Veriyoruz
A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “TÜBİTAK elektrikli otomobil noktasında çağrıya çıkmıştı. Bunun ikinci etap panel çalışmaları tamamlandı" dedi.


Bakan Işık, Edremit ve Gürpınar ilçelerindeki programlarının ardından Van Valisi Aydın Nezih Doğan ve bazı kurum amirleriyle birlikte Kurubaş mevkisinde yapımı devam eden Tekstil Kent Projesinin çalışmalarını inceledi. Burada DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci ve diğer ilgililerden bilgiler alan Bakan Işık, Tekstil Kent Projesi’nin bölge açısından çok önemli olduğunu, bu nedenle de çok önemsediklerini kaydetti. Işık, "Van’ımız kalkınmada 6. bölgede yer alıyor. Bunun çok ciddi avantajları var. Ciddi teşvik ve destekler veriyoruz. Arzu ediyoruz ki Vanlı müteşebbislerimiz, Vanlı olup da Türkiye'nin, hatta dünyanın neresinde olursa olsun üretim yapan sanayicimiz ve Vanlı olmayıp da burada üretim yapmak isteyen sanayicilerimiz buraya gelerek yatırım yapsın. Bölgede başka bir iklim var. Mart'ın ortasında da olsak baharı yaşıyoruz, baharın kalıcı olması Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli. Baharın kalıcı olması için bölgeye yapılan yatırım, bir taraftan da bizim devlet olarak yaptığımız yatırımlar ve özel sektör yatırımları bölgeyi kalkındıracak. Bakanlık olarak bu konuda gereken tüm desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz" dedi.


Bölgelerdeki organize sanayi bölgelerinin genişletilmesiyle ilgili gereken çalışmaların devam ettiğini ifade eden Işık, bu bölgelerde yatırım için boş yerlerin kalmasını istemediklerini kaydetti. Yatırım için ayrılan yerlerin doldurulmasıyla daha fazla insanın evine ekmek götüreceğini dile getiren Işık, böylelikle daha çok insanın mutlu olacağını belirtti. Üretimin, sanayinin, istihdamın olduğu yerlerde mutluluk, huzur ve güvenin de olacağını belirten Işık, bu iller arasına Van'ın da en hızlı şekilde katılmasını istediklerini ve bu nedenle Van'da yapılan her türlü çalışmayı desteklediklerini dile getirdi.


Gazetecilerin, ‘yerli otomobil üretimiyle ilgili son durum nedir?’ sorusunu da cevaplayan Bakan Işık, "TÜBİTAK elektrikli otomobil noktasında çağrıya çıkmıştı. Bunun ikinci etap panel çalışmaları tamamlandı. Bu çalışmalar son değerlendirme aşamasına geldi. Biz de ümit ediyoruz ki mart ayı sonunda çalışmanın sonucunu alalım ve netleştirelim. Bilindiği gibi burada 7 tane başvuru var. Bunlardan biri otobüs, bir iki tanesi ticari, birkaç tanesi de otomobil üzerine. Panelin sonunda, yurt içinden ve yurt dışından davet edilen, konusunda uzman üniversite hocalarından oluşan hakemler tarafından verilecek raporlar ve puanlamalar çok etkili olacak. O sonuçlar son değerlendirmeyle kamuoyuna açıklanacak" şeklinde konuştu.


Bakan Işık, buradaki incelemelerinin ardından partisinin İpekyolu ilçesindeki seçim bürosunu da ziyaret ettikten sonra uçakla Ankara'ya gitti.

A+A-

HABERE YORUM KAT