1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İŞİD'in Türkiye Sorumlusu Ebu Hanzala Van'dan Serbest Bırakıldı

İŞİD'in Türkiye Sorumlusu Ebu Hanzala Van'dan Serbest Bırakıldı

İŞİD'in Türkiye Sorumlusu Ebu Hanzala Van'dan Serbest Bırakıldı
A+A-

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile geçen 14 Ocak'ta El Kaide terör örgütüne yönelik 6 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyon kapsamında tutuklanan 11 şüpheliden 6'sı tahliye edildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile geçen 14 Ocak'ta El Kaide terör örgütüne yönelik 6 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyon kapsamında tutuklanan 11 şüpheliden 6'sı tahliye edildi. Tahliye olanlar arasında 'Ebu Hanzala' kod adlı IŞİD'in Türkiye sorumlusu olarak bilinen Halis Bayancuk da bulunuyor.

VAN'DA SERBEST BIRAKILDI 
Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile 14 Ocak'ta Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından Van, Adana, Gaziantep, İstanbul, Kilis ve Kayseri'de yapılan operasyonlarda 25 şüpheli gözaltına alındı. Savcılıkta ifadeleri alınan 25 şüpheliden 13'ü tutuklanırken, 12'si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 
 
Tutuklu 13 sanıktan İ.Ş., A.K., O.Y., Ü.İ., E.M. ve Ş.Ç. hakkında hazırlanan iddianame, Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Geçen 6 Ağustos'ta Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada bu 6 sanıktan 2'si tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Operasyonla ilgili, 4'ü hakkında iddianame hazırlanan olmak üzere 11 sanık tutuklu kaldı.

ADLİ KONTROLDEN BIRAKILDI
Van F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 'Ebu Hanzala' kod adlı ve IŞİD'in Türkiye sorumlusu olarak bilinen Salih Bayancuk'un da aralarında bulunduğu haklarında iddianame hazırlanmayan 7 tutukludan 6'sı da geçen perşembe günü Van Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararla tahliye edildi. El Kaide terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda geçen ocak ayında tutuklanan 6 kişinin, adli kontrol hükümlerinin uygulanarak tahliyelerine karar veren mahkeme, gerekçe olarak da delil durumu ve halen iddianamenin hazırlanmamış olmasını gözönünde bulundurduğu belirtildi. Operasyon kapsamında 5 tutuklu kaldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT