1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. IŞİD'in Elindeki Silahların Kaynağı Bu 3 Ülke

IŞİD'in Elindeki Silahların Kaynağı Bu 3 Ülke

IŞİD'in Elindeki Silahların Kaynağı Bu 3 Ülke
A+A-

Londra merkezli Foreign Policy'nin yayınladığı rapora göre IŞİD'e 3 ülkeden silah geliyor. Raporda IŞİD'in elindeki silahlarla ilgili çok çarpıcı ayrıntılar bulunuyor.

Londra merkezli Conflict Armament Research’ adlı bir grup, IŞİD'in elinde silahlarla ilgili bir rapor yayınladı. Raporda, IŞİD'e askeri mühimmat veren ülkelerle ilgili çok çarpıcı detaylar da yer alıyor.

RAPOR LONDRA'DAN

Dünyadaki çatışma bölgelerine araştırmacılar yollayarak “sahada’’ yaptığı tespitleri yayınlayan grubun Irak ve Suriye’de IŞİD’in çatıştığı bölgelerde, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de Avrupa Birliği finansmanıyla yaptığı incelemenin sonuçları ilginç.
4 ayrı çatışma bölgesinde farklı silah tiplerine ait, kimi küçük kimi büyük kalibreli toplam 1700 ayrı mühimmat toplanmış. 

SOVYETLER BİRLİĞİ

Çatışmalarda kullanılan bu mühimmatlardan en eskisi 1945 yılı yapımı ve Sovyetler Birliği üretimi. 
CAR’nin topladığı 1700 adet mühimmatın 492 adedi Rus veya Sovyet yapımı.
Sovyetler’in ve Rusya’nın yıllardır Esed rejiminin destekçisi ve silah kaynağı olduğu bilindiği için IŞİD’in elindeki silahların bir bölümünün Suriye ordusu kaynaklı olduğu sonucu çıkarılmış. Bunlar IŞİD’e verildi mi yoksa IŞİD tarafından ele mi geçirildi orası net değil.

ÇİN

Rapora göre IŞİD’in kullandığı mühimmatın ikinci büyük kaynağı ise Çin.
Araziden toplanan mühimmatlarda Rusya’nın ardından Çin üretimi 445 adet kovan var.

ABD KAYNAKLI MÜHİMMATLAR

IŞİD’de bulunan mühimmatın önemli bir bölümü de ABD kaynaklı.
Bu mühimmatların önemli bir bölümü ABD ordusuna ait Missouri’deki bir tesiste üretildi.
IŞİD’in kullandığı ABD üretimi mühimmatın bir bölümü de California merkezli özel bir şirket olan Sporting Supplies International üretimi.

Çok az miktarda da İran, Bulgaristan gibi ülkelerden gelmiş silah ve mühimmatlar da CAR’ın raporuna girmiş. Raporda Türk malı mühimmatlar görülmüyor.
Raporda, ABD ve Batı ülkelerine ait silahların, IŞİD tarafından Irak ordusundan ele geçirilmiş olabileceği belirtiliyor. 
Raporda, IŞİD'in elindeki silahların üzerindeki seri numaralarının silinmiş olduğu bilgisi de var.

A+A-

HABERE YORUM KAT